Foto

Divoká prasata překvapila maminku s kočárkem na procházce v lokalitě U vodojemu.

Zvěř už není plachá, člověka se nebojí

Divoká prasata ve městě

RAKOVNÍK. Nedávno se na sociálních sítích objevily fotografie divokých prasat, která se pohybují přímo v Rakovníku. Občany tato skutečnost značně vyděsila. Zjišťovali jsme, jestli se černá zvěř nepřemnožila a jak v takových situacích postupovat.

Divoká prasata byla ve městě viděna v lokalitě u nemocnice a u vodojemu. Lidí se nebojí a celé smečky se vydávají, ať už za úkrytem nebo za potravou, k lidským sídlům. Obyvatele Rakovníka to ale děsí. Bojí se, aby je rozzuřená bachyně nenapadla, nebo ještě hůře, nepřekvapila někde malé děti.

Pole jako úkryt

Nejbližší honitba ve zmíněné lokalitě spadá pod Městské lesy Rakovník. „Prasata si na lidi už zvykla. V létě žijí na polích, která jsou bohužel i v těsném sousedství rodinných domů,“ vysvětlil ředitel rakovnických městských lesů a šéf honitby Jiří Lengyel.

Například řepka nebo kukuřice jim na zemědělských plochách nabízí skvělé zázemí, kde je neruší lidé, cyklisté a ani je neobtěžují mouchy. Z úkrytu vycházejí pouze tehdy, když se jdou napít nebo hledají potravu. Při této příležitosti se právě dostávají do kontaktu s lidmi.

Naháňka až na podzim

Rakovničané na sociálních sítích píšou, že se zvěř přemnožila a že by tuto nebezpečnou situaci měli řešit myslivci. „Nevím o tom, že by se přemnožila. To, jaký je jejich skutečný počet, budeme moci zjistit až po sklizni,“ vysvětluje Lengyel.

Když totiž žijí divoká prasata v polích, nelze naháňku uskutečnit. Myslivci je ve vysokém porostu nevidí a ani na ně nemohou poslat lovecké psy, aby je vyhnali, protože by je bachyně střežící svá mláďata jistě zabila. „V této lokalitě děláme každoročně během listopadu a prosince veliké naháňky. Loni jsme tam slovili pětatřicet kusů divokých prasat.“

Matka chrání mladé

Dalším důvodem, proč se nyní divoká prasata neloví, je také fakt, že mají mladé. „Teď asi jen těžko zastřelím matku, která má u sebe mládě. Někdo sice střílí i selátka, ale to nejsou myslivci. Myslivost jako taková je hospodářská činnost a tak by se k ní mělo přistupovat. Když něco zastřelím, tak to musím i zužitkovat,“ zdůraznil Jiří Lengyel.

Prasatům se vyhýbejte

Divoká prasata lidem rozhodně nebezpečná jsou. Myslivci radí, aby se jim občané vyhýbali. „Jakmile sele projeví hlasový signál značící nebezpečí, tak ho máma brání, a to nejenom před psem, ale i před neočekávaným kontaktem s člověkem,“ upozornil. Jediná obrana je se prasatům raději vyhnout. Když už na vás bachyně zaútočí, raději utečte nebo se skryjte za nejbližší strom. Divoká prasata prostě k přírodě patří. Jelikož se lidská sídla stavějí v blízkosti polí, luk a lesů, lze očekávat, že i plachá zvěř si na lidi po čase zvykne. A stejně jako ona, i my bychom měli přivyknout na život s lesní zvěří.

Renáta Fryčová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.