Foto

Vlevo je třešeň kulovitá, kterou pravidelně zalévá majitel sousední nemovitosti. Vpravo je strom, který je nyní zralý na výměnu.

Stromům v ulici se nedaří. Už jednou musely být vyměněny

Zelená se jen jedna třešeň

RAKOVNÍK. Někdo by si řekl, že Hálkova ulice je snad zakletá. Stromy, které byly vysazeny ve spodní části ulice, opět sesychají. Ze čtyř se zelená pouze jeden. Město je už jednou reklamovalo a byly vyměněny. Nyní jsou opět v žalostném stavu.

Po dokončení rekonstrukce ulice na podzim 2017 byly v rámci zeleně vysazeny do Hálkovy ulice stromy Prunus fruticosa globosa – třešeň kulovitá. „Stromy vysazovaly dvě firmy, v horní části to byla Arborea, v dolní části vysadila stromy firma ROZA Mšec,“ vysvětlil Raportu tiskový mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek. Stromy v horní části ulice byly vysazeny do záhonků a již jsou krásně zelené. V dolní části byl v asfaltu vyhotoven záhon s mříží a tady se stromům příliš nedaří. Již po první zimě je musel městský úřad reklamovat.

„Některé stromy byly uschlé a u některých byly cítit chemikálie. Koncem loňského roku byly vyměněny v rámci záruky,“ řekl mluvčí. Ale ani to nepomohlo. Tím, jak jsou stromy obklopeny asfaltem a místo kvalitního substrátu rostou v červenici, nedokážou tak dobře vsakovat vodu, a zřejmě proto usychají. Zelená se pouze jeden, který pravidelně zalévá majitel sousední nemovitosti.

Podle mluvčího městského úřadu se s městskou zelení pracuje individuálně. Tuto lokalitu má na starosti firma Arborea. To, jestli jsou stromy opravdu zralé na výměnu, má nyní zjistit kontrola, kterou provede odbor správy majetku. Pokud se budou muset stromy na konec vyměnit, zaplatí to tentokrát město. „Rekonstrukci ulice prováděla firma Froněk, která měla ve smlouvě o dílo mimo jiné zahrnutý nákup a výsadbu 4 kusů stromů v dolní části ulice. Následná péče ve smlouvě zahrnuta nebyla. Pokud z kontroly vyjde najevo, že stromy budou potřebovat vyměnit, provede tak odbor správy majetku. Další případná výměna už nebude možná v rámci reklamace,“ dodal mluvčí.

Renáta Fryčová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.