Foto

Rorýs před vzletem z rukou svého zachránce.

Ptačí námluvy skončily pádem

RAKOVNÍK. Srážka se zvířetem nebo ptákem patří k nástrahám každého řidiče. Může se jednat i o vzácný druh a je otázkou, jak si v takové situaci počínat. Kuriózní příběh s párem chráněných rorýsů obecných se stal redaktorce Raportu přímo v centru Rakovníka.

„Sjížděla jsem s přítelem Smetanovou ulicí k Pražské bráně. U křižovatky před branou jsem zahlédla, jak se něco hýbe na zemi. Když jsme přijeli blíž, vypadalo to, že se jedná o netopýra. Vyběhli jsme z auta a přítel rozpoznal, že se jedná o dva živé rorýsy,“ popisuje sobotní podvečerní příhodu Bára Vaicová.

Ptáci v sobě byli zaklesnuti drápy a ani po velké snaze nešli rozpojit. Dvojice se proto rozjela za pomocí veterináře. „Zřejmě se jednalo o párek rorýsů. Páří se za letu a jeden druhému prosekl drápkem jemnou kůži na prsou. Dráp nešel vyndat, proto rorýsi v milostném objetí spadli na ulici,“ odhaduje přítel Dominik Knot, který je studentem lesnické fakulty.

I když drápek fungoval jako rybářský háček a nešel vyndat, Dominikovi se to podařilo dřív, než vyhledali odbornou pomoc. „Vzhledem k tomu, že rorýs až deset měsíců v roce tráví v letu bez jediného přistání, obtížně dokáže vzlétnout ze země. Z důvodu bezpečnosti jsme proto odjeli na louku k Bulovně, kde nám oba ptáci po chvíli vzlétli z ruky. Měli jsme z toho obrovskou radost,“ doplňuje Dominik Knot.

U vedoucího přírodovědného oddělení muzea TGM v Rakovníku jsme zjišťovali, jak se v podobných situacích zachovat. „Pokud nemáte štěstí jako zachránci rorýsů, tak je ideální dát poraněného ptáka do krabice a dopravit ho do rakovnického muzea, kde se o něj postaráme. Nebo kontaktujte záchrannou stanici ptactva AVES na Kladně (723 468 462), kde vám poradí, jak postupovat,“ doporučuje Radek Remar.

Klíčové momenty záchranné akce můžete vidět na facebooku Raportu.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.