Cyklisté posnídali „za triko“

RAKOVNÍK. Už jste také naskočili? Ne do vlaku nebo auta, ale na kolo. Přesunout se do pracovního procesu jinak než vlastním automobilem se stává fenoménem i v českých městech. Vedle šetření životního prostředí jsou důvody ryze praktické: dopravní špičky jsou i v Rakovníku natolik otravné, že si prostě jednoho dne řeknete – a dost!

Pokud se vám podobná rozhodnutí lépe realizují s partou spřízněných duší, měli jste příležitost od března do konce dubna. Prostřednictvím webu jste se mohli přihlásit k výzvě Do práce na kole. „Do konce března jste se mohli zaregistrovat za pouhých 290 korun a získali jste triko s logem nebo šátek. Ty vám otevírají dveře na další doprovodné akce,“ přiblížil nám rakovnický koordinátor akce a tiskový mluvčí radnice Jiří Cafourek.

S vůní koblih

Právě úředníci města Rakovníka včetně samotného starosty a místostarosty jdou ve výzvě příkladem. Při akci Snídaně na triko (8. května) jsme je zastihli na dvoře rakovnické radnice. Od rána to tu vonělo kakaem a koblihami z pekařství Špáňa, které akci podpořilo.

„Ráno vyrážím v půl šesté, a protože je to z kopce, před šestou jsem v pohodě na radnici. Je pravda, že po ránu je ještě zima, ale zase se nezpotím. Věci na převlečení si vezu v batohu na zádech,“ popisuje Renata Kameníková, co asi nejčastěji řeší lidé, kteří se rozhodnou pro přesun do práce na kole. Každodenní šestikilometrová cesta ze Sence do Rakovníka a zpět ji přiměla používat kolo i pro drobné nákupy nebo udržení kondice.

Po nábřeží idylka

Účastníci výzvy přiznávají, že k cestě do práce je přiměl dopravní kolaps při opravě kruhového objezdu na Pražské. „Dopravní zácpu jsem absolvoval jen jednou a druhý den už jsem vytáhl koloběžku. Od nemocnice do Ravosu, kde pracuji, to je po nábřeží s podjezdy pod mosty doslova idylka. Po měsíci jsem byl překvapený, že mi benzín v nádrži u auta vůbec neubývá,“ přidává další milý bonus Václav Spal.

Součástí pětičlenného radničního týmu je i Libuše Bestajovská. Ač do Rakovníka jede až z 22 km vzdálené Mšece, nemůže si cestu na kole vynachválit. „Sice mám trošku problém dostat se přes stavbu D6 u Bucku, ale jinak je to docela z kopce. Líbí se mi, že ta ranní cesta vás obrovsky zaktivuje a práce vám jde mnohem lépe od ruky,“ směje se úřednice.

Hlavně pravidelnost

Množství kilometrů, které najedete v měsíci květnu, ale nejsou hlavním kritériem. Ve výzvě Do práce na kole se hodnotí hlavně pravidelnost. „V Rakovníku je letos zaregistrováno 7 týmů a celkem 34 účastníků. Veškeré údaje se měří prostřednictvím aplikace, kterou mají účastníci nastavenou v mobilních telefonech. Vyhodnocení výzvy spojíme s akcí Rakovnické cyklování,“ upřesnil nám koordinátor Jiří Cafourek.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.