Vracejí seniorům chuť do života a pracují s nimi

Chcete se stát dobrovolníkem v nemocnici?

RAKOVNÍK. Dlouhodobá hospitalizace v nemocnici působí negativně na psychiku snad každého člověka. Čím je pacient starší, tím pobyt nese hůře. Jsou však také lidé, kteří nemají žádné příbuzné a nelehké životní chvíle prožívají úplně sami. Nejen pro ně funguje v rakovnické nemocnici program Dobrovolnického centra Kladno.

Hlavním cílem programu je zabavit lidi, kteří to potřebují. Centrum zajistí dobrovolníky a pak už je jen na nich, aby nemocným lidem vykouzlili na tváři úsměv. Dobrovolnické centrum působí v dětských domovech, domovech pro seniory nebo právě v nemocnicích.

„Hlavní náplní činnosti dobrovolníků je by se mohli svěřit, podělit se o své starosti i radosti. Oblíbené je také čtení, luštění křížovek, procházky, tvoření, canisterapie, promítání filmů, hudební koncerty nebo přednášky. Dobrovolník si může vybrat, jakou činnost preferuje a dle toho se mu snažíme najít vhodného klienta tak, aby si rozuměli, přičemž dobrovolník může docházet za jedním nebo i více klienty,“ vysvětlila ředitelka organizace a koordinátorka programů Andrea Kovácsová.

V Rakovníku působí dobrovolníci v Masarykově nemocnici na oddělení LDN a také v domově pro seniory. „Program Dobrovolníci v Masarykově nemocnici Rakovník vznikl roku 2009, program Senior patří mezi naše nejstarší, vznikl v roce 2003,“ připomněla ředitelka. Zájem ze strany klientů a personálu nemocnice je velký.

„Klientů je hodně a velmi jim to pomáhá, proto jsme rádi za každého dobrovolníka, kterého v programu máme.“ Někteří pacienti jsou ze začátku nervózní, ale rychle si na pravidelnou aktivitu zvyknou.

Dobrovolnická činnost jim prospívá jak psychicky, tak i fyzicky. „Zlepšuje se jim nálada, mohou se vypovídat, ví, že mají blízkého člověka, na kterého se mohou spolehnout. Mají novou chuť do života, důvod vyjít ven z pokoje, něco nového se naučí a poznají nová místa. Díky tvoření a dalším aktivitám se jim zlepšuje motorika, paměť, logické myšlení a řeč. Několikrát se nám stalo, že dobrovolník zlepšil vztahy mezi klienty navzájem, neboť jim pomohl sblížit se,“ vysvětlila. Díky spokojenějším klientům je pak také spokojený i personál a rodina klienta.

Loni bylo na Rakovnicku šest dobrovolníků, letos centrum eviduje zatím dva. „Rádi bychom samozřejmě toto číslo navýšili, neboť poptávka ze strany klientů je obrovská, bohužel je však velmi těžké najít spolehlivého dobrovolníka, který v programu vydrží. Oba programy, které v Rakovníku máme, jsou poměrně náročné na psychiku. O to více však dobrovolníky hřeje pocit, že mohou pomáhat někomu, kdo to opravdu potřebuje a ocení,“ uvedla ředitelka. Dobrovolníkem se může stát každý člověk starší patnácti let, který je trestně bezúhonný a právně způsobilý. Musí to být člověk, který je ochotný pomáhat druhým, a to bez nároku na jakoukoli finanční odměnu. V centru ho proškolí tak, aby byl po všech stránkách na práci připraven. Pak je už jen zcela na něm, jak a kdy s pacienty tráví čas.

Renáta Fryčová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.