Foto

Domov pro seniory postaví pod budovami MŠ a školní jídelny.

Postaví domov pro seniory a mateřské centrum

Dům klidného stáří a místo pro děti

SENOMATY. Senomatští zastupitelé myslí na všechny generace. Ve volebním období, které právě začalo, by chtěli v obci vybudovat jednak domov pro seniory, ale také mateřské centrum. Oba objekty bude provozovat obec a budou určeny především pro místní občany.

Na oba tyto záměry by obec chtěla v letošním roce nechat vypracovat projektovou dokumentaci. Tu by rovnou chtěli cílit na případný dotační titul a poté by se mohlo začít se stavbou. „Připravujeme vypsání projektu domova pro seniory s pracovním názvem Dům klidného stáří,“ prozradil starosta městyse Tomáš Valer. Objekt by měl stát u rybníka za budovou mateřské školy a školní jídelny, tedy na pozemku, který je určen v územním plánu právě pro občanskou vybavenost. „Máme představu, že by v domě vzniklo šestnáct kompletně vybavených bytových jednotek. Dvanáct by jich bylo pro jednotlivce a čtyři pro páry,“ vysvětlil starosta. V budově by nechyběla ani společenská místnost k setkávání lidí, prádelna a další zázemí. „Počítáme s tím, že zaměstnáme minimálně jednoho člověka, který bude zajišťovat donášku obědů, nákupy, praní prádla či úklid.“ Výběr služeb ale bude záležet čistě na klientech domova. Zařízení by mělo sloužit pouze pro lidi v pokročilejším věku, kteří jsou ale soběstační. „Domov cílíme především pro místní, ale pokud nebude kapacita naplněna, místa budou nabídnuta i pro seniory z okolí,“ upřesnil starosta.

V plánu je také vybudování mateřského centra, kde by mohly trávit volný čas rodiny s dětmi. „Do části prostor ve školní jídelně, které nejsou využívané, bychom chtěli vystavět mateřské centrum,“ přibližuje další plány Tomáš Valer. Centrum by mělo být víceúčelové, tak aby sem mohla obec v případě potřeby rozšířit i mateřskou školu. „Kdyby vyvstala nutnost zvýšit kapacitu školky, tak by tam po nějaký čas mohla být třída pro deset dětí. Kapacitu jsme postupně zvyšovali, nyní je tam 63 dětí, ale chceme mít ještě určitou zálohu,“ vysvětlil.

Mateřské centrum by mělo vzniknout při plánované rekonstrukci budov jídelny a školky. Ty by chtěla obec nechat zateplit, udělat fasádu a také nutnou rekonstrukci vnitřních prostor. „Letos bychom chtěli začít projektovat. Když to dobře dopadne, tak bychom měli mít letos hotový projekt a stavební povolení. Příští rok by se přistoupilo k realizaci,“ přiblížil časový harmonogram Tomáš Valer. Podle jeho slov chtějí Senomatští tyto projekty stihnout během nynějšího čtyřletého volebního období.

Renáta Fryčová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.