Rakovník povede Štíbr se Šváchou

RAKOVNÍK. Už během víkendu se v Rakovníku rozběhla jednání mezi volebními subjekty. V tuto chvíli je téměř jisté, že tři vítězné kandidátky, které mají dohromady deset míst v zastupitelstvu, se domluví na spolupráci. ODS je se čtyřmi mandáty vítězem voleb a náleží jí post starosty. Společně pro Rakovník i Město pro vás mají shodně po třech mandátech. K nadpoloviční většině jim stačí jediný hlas. Právě o něm a o složení městské rady se jedná v těchto dnech.

Luděk Štíbr, ODS

„Se čtyřmi místy v zastupitelstvu jsme se stali vítěznou stranou a protože se vedlo i našemu bývalému koaličnímu partnerovi, vznikl nápad, že bychom se vrátili k původní spolupráci, která skončila v roce 2014. Proto jednáme o koalici se Společně pro Rakovník, které vede Jan Švácha, a sdružením Město pro vás Iva Trešla. K nadpoloviční většině nám chybí jediný hlas. ODS se rozhodla, že budeme jednat se všemi kromě komunistů, a že nebudeme jednat s Pavlem Jenšovským. Ale on oslovil nás, takže i s ním schůzka proběhne. Ale víceméně jako průchodná se jeví spolupráce výše zmiňovaných subjektů. Sešli jsme se a shodli se na 99 % věcí,“ popisuje Štíbr.

Vítězství ODS znamená obsazení postu starosty lídrem kandidátky a zřejmě i místo v radě pro Zdeňka Nejdla. Na postu místostarosty si Luděk Štíbr umí představit opět Jana Šváchu. „Tu nabídku ode mě dostal,“ říká otevřeně. Domluvena je i spolupráce s kandidátkou Město pro vás. „Další koaliční partner není úplně jasný. Budeme jednat a bude záležet na požadavcích a programových prioritách.“ A čím si Luděk Štíbr vysvětluje, že stávají vládní koalice tak zásadně ve volbách propadla? „Jednak tím, že ČSSD oslabila celostátně. V kampani nám hodně pomohl i stávající starosta města. Kauzy, které se objevily v tisku, bagatelizoval jako naši předvolební kampaň, i když to s tím nemělo nic společného. A hodně lidí si v tom dokázalo udělat svůj vlastní názor.“

Jan Švácha, Společně pro Rakovník

„Skončil jsem v celkovém pořadí na druhém místě za Ivo Trešlem. To mě velmi těší. Návrat na radnici tedy nevylučuji, ale ještě není nic uzavřeného. Z mého pohledu je to strašně jednoduché. Cokoliv jiného, než spojení tří vítězných subjektů do koalice, by byl podvod na voliče. Kdo by se za stávající situace spojil s komunisty nebo s Ano, musel by chodit kanály. My s nimi rozhodně spolupracovat nehodláme a dohodli jsme se, že ani s ČSSD. Máme samozřejmě i dílčí výhrady k některým dalším kandidátům, ale už ne vůči celým kandidátkám,“ naznačuje Švácha.

Ivo Trešl, Město pro vás

Lídr sdružení získal potřetí nejvíce hlasů ze všech kandidátů. „Vítej, zlatý hattricku!“ směje se a přiznává, že ho to potěšilo. Že by ho lidé volili, aby se stal starostou, si ale nemyslí. „Spousta lidí mi říkala, že mi dají hlas, ale abych zůstal lékařem. V minulosti už jeden můj kolega dělal místostarostu částečně i při práci, byl to Ivo Michalička, ale ta doba je dávno pryč. Model jeden starosta a jeden místostarosta se myslím osvědčil. Je fakt, že jsme byli připraveni funkci přijmout, když mi lidé vyčítali, že jsem jen vějička na voliče. Ale při těchto výsledcích to nebude nutné,“ míní Trešl.

Zároveň odmítá úvahu, zda neuvažuje o spolupráci se současným starostou, který jak známo podržel ve funkci tajemnice Trešlovu manželku Ludviku, když se měla vrátit do úřadu tajemnice bývalá. „Od toho jsme se úplně oprostili. Žádné takové věci, abychom jednali v duchu něco za něco, nehrozí. Střet zájmů by nastal, kdybych se stal starostou, protože ten jmenuje a odvolává tajemnici, ale k tomu, jak jsem řekl, nedojde. Co se týče vznikající koalice, rozhodně nechceme podporu KSČM, ani s nimi jít do koalice. Není to nic proti paní Kašové ani panu Kvasničkovi, je to čistě ideová věc,“ uzavírá.

 

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.