Odvaha zúčastnit se stoupá s počtem vypitých piv

Tyršově lávce přálo počasí

RAKOVNÍK. Od pořadatelů to byl dobrý tah. Přesunuli Tyršovu lávku z původního srpnového termínu do poloviny prázdnin, kdy jsou vedra přeci jen jistější, a záměr jim vyšel. Poslední červencovou sobotu bylo takové horko, že to návštěvníky na Tyršovo koupaliště přirozeně táhlo.

„Jsme s počasím hodně spokojeni. Tyršova lávka je akce plná vody a koupání. Kdyby bylo pod mrakem, nebylo by to ono,“ říká pořadatel Karel Nejedlý. Loni se akce neuskutečnila. Týden před jejím konáním v areálu shořela restaurace Kongo, a tak nikdo neměl na vodní legrácky náladu. „Po roce už to bereme trochu s nadsázkou, a tak jsme si jako vtípek dovolili pozvat dobrovolné hasiče z Krupé, aby nám udělali ukázku zásahu,“ vysvětluje pořadatel. Hasili improvizované Kongo postavené z dřevěných palet.

Samotné soutěžní klání představují tři disciplíny. Ta první a zásadní je pro cyklisty, kteří soutěží ve dvou věkových kategoriích. Jejich úkolem je přejet po lávce z jednoho břehu na druhý, a to co nejpomaleji. Do soutěže se hlásí ostřílení bikeři i běžní cyklisté.

„Všichni mají naše kolo, aby měli stejné podmínky. Jde i o to, aby nebyla znečištěna voda. Tahle kola jsou odmaštěná a vyčistěná, takže s nimi závodníci klidně můžou padat do vody. Jsou i obalená molitany, aby se zamezilo úrazům. První ročník jsme tu měli trochu divočejší pády, ale všichni odtud naštěstí odešli po svých. Nebezpečné pády eliminujeme i tím, že se musí jet co nejpomaleji. Pak to na lávce tolik neklouže,“ přibližuje Karel Nejedlý. Kategorie do 18 let má na pokoření lávky dva pokusy, dospělí jen jeden.

Druhou disciplínou bylo hledání sudů piva, které pořadatelé poházeli kdesi ve vodě koupaliště. A to v místech, kde je vody jen po krk, aby sud mohli nahmatat nohama. Ještě nikdy se nestalo, že by se všechny sudy do dvaceti minut nevylovily. „Kdo sud najde, toho je. Jen pokud je dotyčnému míň než osmnáct, musí ho za něj převzít někdo dospělý. Velký sud je třicetilitrový, malé jsou pětilitrové. Do vody jsem je naházel včera po půlnoci. Spodní proudy s nimi často pohnou, a tak se kolikrát najdou na úplně jiných místech, než jsme je pustili,“ říká pořadatel.

Nejoblíbenější (jak účastnicky, tak divácky) je disciplína trakař. U ní letos pořadatelé, aby byla větší zábava, pozměnili pravidla. V polovině lávky se musela posádka nejen prostřídat, ale navíc musel ten, který se první polovinu trati vezl na trakaři, vypít pivo na ex. „U trakaře se jezdí na co nejrychlejší čas, takže je při něm největší legrace. Zapisuje se do něj i víc lidí, než na kolo. Je to v pozdější hodinu, když už lidé mají nějaké to pivečko v sobě, a tak jsou odvážnější,“ dodává pořadatel. Tyršovu lávku uzavřely koncerty kapel New Age Slave a Jezerel.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.