Lidé se zatím koupají. Může být hůř

RAKOVNICKO. Vedro, že se psi perou o chládek. Tak se dá vystihnout počasí těchto dnů. Není divu, že veškeré vodní plochy jsou v obležení. Vyrazili jsme se podívat, jak to vzhledem k nulovým srážkám vypadá s kvalitou vody na okolních koupalištích a rybnících.

Rakovničtí se nejčastěji chodí koupat na Tyršovo koupaliště. Od uplynulého týdne zde visí zpráva krajské hygienické stanice. Jakost vody je podle ní snížená a koupání se nedoporučuje citlivým jedincům. Na březích i ve vodě přesto relaxuje spousta návštěvníků včetně dětí. I když má voda lehký zelený zákal, nezapáchá. „Je to tím, že ve dne i v noci provzdušňujeme hladinu proudem vody. Návštěvníkům doporučujeme použít po koupání sprchy,“ upozorňuje správce Roman Jašek.

Možnost osvěžení nabízí i nedaleký rybník Bartoň. Na rozdíl od Tyršáku, kam proudí voda z okolních rybníků, Bartoňák zásobuje Skelnohuťský potok a lesní prameny. Voda je tu dosud čistá. Nepříjemností jsou odpadky, kterými jsou břehy doslova poseté.

Nepořádní návštěvníci se zatím vyhýbají rybníku Punčoška. Nachází se v lese pod Louštínem a je pověstný čistou, ale studenou vodou. Horké dny sem lákají koupající více, než obvykle. Voda u břehů je lehce zakalená jílovým podložím, dále je však průzračná.

Zklamáním je Bucký rybník. V odpoledních hodinách je tu prostorná pláž poměrně zaplněná a rušno je i v nově zrekonstruované restauraci. Dle slov některých chatařů však kvalita vody není příliš dobrá, a raději se už nekoupou.

Podobný problém má i Olešenský rybník. Místní ho příliš nevyhledávají. Oblíbený je spíše u přespolních díky dostupnosti po cyklostezce. V případě Bucku i Olešné se jedná o chovné rybníky. Na kvalitě vody se podepisuje velmi slabý přítok.

Mnohem lépe je na tom Senecký rybník. Na jeho travnaté pláži jsme zastihli i návštěvníky z Karlových Varů. „Přijeli jsme sem na doporučení místních. Dobrou kvalitou vody jsem v letošních parnech překvapený,“ potvrdil nám jeden z koupajících.

Kam se chodí koupat Jeseničtí, jsme se zeptali starosty Jana Poláka. „Lidé využívají Velkého rybníka. Oblibě se těší také Dolní Fikač, Štikový rybník a nedaleký ‚Zbořeňák‘. Jedná se o chovné rybníky, takže návštěvníci musejí počítat s blátivým dnem, ale jinak si myslím, že kvalita vody není špatná ani na pohled ani podle zápachu,“ hodnotí starosta.

Vzhledem k suchu a vedrům na tom oproti jiným regionům tedy nejsme zas tak špatně. Pokud nepřijdou vydatnější srážky, může být hůř.

Barbora Vaicová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.