Řepka vyklíčila a hned uschla, to zemědělci nepamatují

Chmele začnou už 13. srpna

RAKOVNICKO. Radost z dobré úrody obilí a řepky zemědělcům dlouho nevydržela. Ti, kteří pěstují chmel, začínají propadat chmurám. Extrémní teploty porostům nesvědčí. Se suchem by si hluboko kořenící plodina ještě poradila, ale dlouhotrvající úmorné vedro způsobuje, že květy zasychají a hlávky nerostou.

„Současné počasí je velký problém. Sklizeň chmele začne mnohem dříve, než se plánovalo. A s tím budou mít zemědělci problém, protože mají brigádníky nasmlouvané na určitý termín a ne všichni budou moci přijet dříve,“ vysvětluje Jaroslav Mikoláš, předseda Okresní agrární komory Rakovník.

Okolo 13. srpna se začnou sklízet porosty, které jsou nejvíc poškozené. Ať už suchem, nebo sviluškou. Kolem 18. srpna přijdou na řadu perspektivnější chmelnice. Minulý čtvrtek hodnotil Luboš Hejda, předseda Svazu pěstitelů chmele, situaci na Rakovnicku následovně: „Zatím to není úplná katastrofa, ale nedostatek vody je velký. Pokud by v nejbližších dnech přišly srážky, nebyly by škody tak obrovské. Porosty byly před začátkem extrémních teplot pěkné. Potřebují teď ale vláhu.“ Pokud nepřijde, bude záležet na stáří porostů. Mladší chmelnice se se suchem vyrovnávají lépe. A odlišné podmínky jsou také lokalita od lokality.

Těžkou hlavu nyní dělá zemědělcům setí řepek. Na poli by měla být do 20. srpna, ale dlouhodobá předpověď naznačuje, že se extrémní počasí do té doby nejspíš nezmění. „Sít za sucha by ještě šlo, pokud by pak přišly dostatečné srážky. Pokud ale nepřijdou, porosty uschnou, což se nám teď stalo u řepek, které jsme sili jako meziplodinu. Vyklíčila, a když měly rostliny asi jeden centimetr, všechno uschlo. To jsem ještě neviděl,“ říká Jaroslav Mikoláš.Bídně vypadá i mák, který místo přirozeného zrání usychá. Některé porosty byly tak špatné, že se musely rovnou zlikvidovat. I mák se bude sklízet o dva nebo tři týdny dříve, než bývá zvykem.

Jedinou útěchou je zemědělcům dobrá úroda obilovin a řepky. „Žně už jsou prakticky za námi a zatím to vypadá, že výnosy budou nadprůměrné. Dokonce i ve srovnání s krajským průměrem, což už dlouho nepamatujeme,“ říká Jaroslav Mikoláš.

Sekalo se sice za velkého sucha a vedra, ale velké požáry polí se letos pěstitelům vyhýbaly. Podle předsedy agrární komory je to díky tomu, že byly porosty mnohem nižší než bývají (například u řepky o půl metru), a tak nepolehaly. „K požárům nejčastěji dochází u jarních ječmenů. Když je porost polehlý, lišta kombajnu je blízko u země a pokud zavadí o kamínek, může přeskočit jiskra, která pole zapálí,“ vysvětluje.

Markéta Hartlová

A co květiny?

Kvůli suchu pochopitelně strádají i květiny. Ty na Rakovnicku pěstují na květinové farmě Loukykvět ve Mšeckých Žehrovicích. „Není to zatím až taková katastrofa, že bychom neměli co trhat, ale nedostatek vody nás trápí. Loni jsme si vybudovali retenční nádrž, jenže i tato rezerva už je na suchu. Museli jsme ji dopouštět ze studny. Ale ani tam není vody dost, takže jsme museli poprosit o dodávku vody hasiče z Nového Strašecí. Kapkovou závlahu jsme stáhli na minimum,“ popisuje spolumajitel Loukykvětu František Hába. U některých květin se zpomalil růst, některé se vůbec nechytly. Farma přišla o celý záhon přesázených květin, protože uschly. Oslabené rostliny jsou navíc náchylnější na choroby a škůdce. Za oběť už jim padly lichořeřišnice a hledíky.

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.