Foto

David Vávra se do Vína domu rád vrací. Loni zde oslavil svoji šedesátku a nyní jsme jej zastihli při ochutnávce českého vinařství Pod Chlumem. Vpravo je vinař Lubomír Bílík a uprostřed Milan Krameš.

 

V židovském ghetu vznikl podnik pro milovníky vín

Dům vína? Ne, lepší je „Vína dům“

RAKOVNÍK. Jen málokdo se v Rakovníku tak vyzná ve víně jako stavitel Milan Krameš. Procestoval za ním celou Evropu i kus světa. Za láhev dosud nepoznaného vzorku je ochoten dát částku, jakou by našinec neutratil ani za nové boty. Na prahu šedesátky přetavil svoji celoživotní vášeň v podnik nazvaný Vína dům. Krásu a tajemství prastarého nápoje v něm chce přiblížit široké veřejnosti.

„S návrhy interiérů jsem oslovil architekta Davida Vávru. I když se mu líbil původní název Dům vína, pak se ale zamyslel a zeptal se: A nebylo by lepší Vína dům? Musel jsem uznat, že to zní lépe,“ směje se Milan Krameš nad epizodou, která dala podniku originální jméno.

Proč byl k návrhu interiéru domu osloven právě slavný architekt, má také svoje vysvětlení. Objekt se nachází v původním židovském ghetu a Vávra byl jeho prostředím doslova nadšen. Současně byl zárukou, že „vinný“ podnik nenaruší atmosféru historického místa a přitom bude splňovat nejpřísnější soudobá kritéria.

„Prvoplánově je podnik zaměřen na ty, co chtějí ochutnat opravdu kvalitní vína za rozumnou cenu. V nabídce máme vína od deseti českých a dvaceti moravských vinařství a dalších vinařských velmocí jako je Německo, Slovensko, Slovinsko, Rakousko, Francie, Španělsko, Portugalsko, Itálie, Austrálie či Nový Zéland. Díky speciálnímu zařízení umíme udržet obsah láhve dlouhé týdny v nezměněné kvalitě, takže zákazník může ochutnat i pouhou skleničku dražšího vína,“ vysvětluje Milan Krameš.

Vína dům je prozatím otevřen od středy do soboty. Přičemž přízemí tvoří prodejna vína a sýrů otevřená od 10 do 17 hodin. Vinný degustační bar v patře od 15 do 21 (pátek a sobota do 23 hodin). „V degustačním baru zatím k vínu nabízíme studené občerstvení jako jsou vybrané sýry, uzeniny, ovoce i zelenina. Připravujeme však i pořádání degustačních večery s teplými pokrmy.“ Při degustačních večerů, chce Vína dům představit především česká vinařství, která podle Milana Krameše dělají pokroky v kvalitě výroby doslova mílovými kroky.

Na hosty Vína domu je pamatováno i s ubytováním. „Jako cyklista ocením, když mám při cestách za vínem kde složit tělo. Pro skupinku přátel, kteří chtějí v Rakovníku strávit při víně prodloužený víkend, máme i u nás připraveno pět pokojů ve vinném apartmánu se zázemím. Jsou vhodné i pro firemní nebo rodinné akce,“ upozorňuje Milan Krameš při prohlídce pokojů. Stejně jako v celém domě je i tady vidět Vávrův architektonický rukopis v podobě svítidel a barevných vitráží z vinných lahví.

„Po 33 letech jsem skončil se stavařinou a teď se chci věnovat jenom vínu. Zatím nevím, jestli mě to uživí, ale rozhodně mě to baví,“ dodává při otevření Vína domu jeho majitel. Pro návštěvníky je to více než dobrá zpráva. Sklenku dobrého bílého či červeného si vypijí ve stylovém prostředí a ještě se tu o královském nápoji něco zajímavého dozví.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.