Foto

Starosta Jiří Petráček a praktická lékařka Jiřina Kostová pokřtili při slavnostním otevření ordinace nový stetoskop.

Není pravda, že lékaři o venkovské praxe nestojí

Nová ordinace otevřena

ŘEVNIČOV. Před pár měsíci si dokázal málokdo představit, že je možné udělat z bývalých fotbalových kabin moderní a útulnou ordinaci praktického lékaře. Od minulého týdne se mohou nejen obyvatelé Řevničova přesvědčit, že to jde. Ve středu zde byla slavnostně otevřena nová ordinace praktické lékařky. Péči o pacienty řevničovského obvodu převzala po odchodu Jiřího Podráského do důchodu společnost Všeobecný lékař. Od ledna zde pro ni ordinuje praktická lékařka Jiřina Kostová.

Dokud nebyla přestavba kabin hotová, dojížděli všichni pacienti do Krušovic. „Po pravdě řečeno, bez Krušovic bychom tu nebyli. Pokud bychom nedokázali překlenout období čtyř měsíců a zajistit provoz pro obě obce, byl by to velký problém,“ říká Olga Janovská, vedoucí lékařka a jednatelka společnosti. Společnost Všeobecný lékař funguje podle modelu, který zatím není na Rakovnicku běžný. Před pěti lety ji založili mladí praktičtí lékaři kvůli tomu, aby si ulehčili boj s úředním šimlem.

„Pokud chce lékař začít ordinovat sám za sebe, má to v dnešní době náročné. Bojujete s krajem, pojišťovnou, neustále řešíte věci, které se netýkají medicíny. Proto jsme se sdružili, máme právníka, který vyřizuje úřední záležitosti za nás, k tomu ekonoma nebo člověka na propagaci. My tak máme víc času léčit a věnovat se tomu, co jsme studovali a co nás baví,“ vysvětluje Olga Janovská a současně vyvrací, že doktoři o venkovské praxe nestojí.

Chyba je na straně státu, který má nastaveny náročné podmínky. Ona sama zná několik lékařů, kteří by rádi skončili v nemocnici, přestěhovali se z Prahy na venkov a zřídili si vlastní praxi. „Zažila jsem to sama. Práce v nemocnici je krásná, je to velká medicína, ale dnes je zdravotnictví tak rozpadlé, že sloužíte šílené služby. Máte odpracováno 400 hodin měsíčně a neustále se štvete. Tak se nedá dlouhodobě žít,“ vysvětluje.

Řevničovská ordinace měla štěstí, že se ji podařilo obsadit lékařkou, která je z regionu. Jiřina Kostová bydlí už 18 let v Mutějovicích, konkrétně v osadě u nádraží. Do společnosti Všeobecný lékař přišla původně na inzerát na ordinaci v Praze 8. Až při pohovoru se čirou náhodou dozvěděla, že společnost hledá i lékaře pro nedaleký Řevničov.

„Paní doktorka se tu zavedla velmi dobře. Za těch pár měsíců už se k ní přihlásilo kolem dvou stovek nových pacientů. Počítáme, že se budou přihlašovat další. Protože je školitelem a toto pracoviště je akreditované, přibude sem v brzké době mladý lékař, kterého si v určitých dnech bude vzdělávat a vést. Máme tedy v plánu, bude-li ze strany obcí zájem, v budoucnu působit i na dalších místech v okolí,“ zmiňuje pro okres pozitivní zprávu.

Kromě toho bude řevničovská ordinace nabízet i návštěvní službu sestry přímo doma. Bude poskytována všem registrovaným pacientům, kteří o ni projeví zájem. „Nabíráme kvůli tomu další zdravotní sestru. Je to trochu jiné než domácí péče, která má bohužel daný časový kód, který neumožňuje strávit s pacienty více času. Naše terénní služba bude částečně i sociální. Sestra bude mít čas se pacientů vyptat, jak se jim daří, změřit jim tlak a popovídat si s nimi.“ Pokud bude zájem tak velký, že by nestíhala službu zajišťovat sama, přijme společnost další sílu. V některých svých ordinacích už to praktikuje a zaměstnává tři zdravotní sestry.

Markéta Hartlová

A pediatry nemáte?

Zajistit pro venkovskou ordinaci praktického lékaře není pro společnost Všeobecný lékař takový problém, jak dnes bývá prezentováno. Proto při slavnostním otevření ordinace v Řevničově pochopitelně padla i otázka: A pediatry máte? „Měli bychom, kdyby nebyl zákon nastavený tak, jak je. Máme například primáře pediatrie a různé vzdělané nemocniční pediatry, kteří by si chtěli jít sednout na obvod, ale zákon jim to neumožňuje, protože je zastavený vzdělávací program. Udělali to, že je žádné vzdělávací pracoviště nesmí vzdělávat a tím vlastně pediatrům zakázali, aby dělali praktického lékaře pro děti a dorost. Jakmile bude specifikováno, jak se může nemocniční pediatr rekvalifikovat na pediatrického obvoďáka, budeme mít lékařů dost,“ vysvětluje současnou na hlavu postavenou legislativu jednatelka společnosti Olga Janovská.

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.