Foto

Prvky pro parkourové hřiště v Lánech dodá firma Onyx wood z Prachatic. Takto vypadá hřiště, které postavila ve Volarech.

 

Dětskému hřišti odrostli, dostanou hřiště na parkour

Lány budou opět světové

LÁNY. Není parkur jako parkour. Ten bez písmene O je jezdeckým sportem, ten druhý je sportem bez koně. I u parkouru jde o zdolávání překážek, ale musíte si při něm vystačit jen se svojí silou, mrštností a šikovností.

V posledních letech u teenagerů frčí. Jenže ne vždycky má okolí pro jejich zálibu pochopení. Někdo vidí ve skákání po všem, co vám stojí v cestě, sport, někdo to považuje za vandalismus. Oba úhly pohledu vyvolávaly třenice i v Lánech. A tak se je zastupitelé rozhodli jednou provždy utnout. Postaví mladým adopark, tedy hřiště na parkour. V České republice jich je zatím jen pár.

Lánští kluci, kterým je dnes třináct, patnáct let, zažili dobu, kdy sdružení Naše Lány otevřelo velké dětské hřiště. Dokud byli malí, měli si kam chodit hrát, jenže jakmile houpačkám a skluzavkám odrostli, měli s hřištěm utrum. „Na vaše skákání a přemety nejsou dětské prvky stavěné, akorát je dětem zničíte,“ slyšeli ze všech stran.

„Řešili jsme to tu často. Pak přišla zastupitelka Jana Drastilová s místostarostkou Ivanou Píšovou s nápadem postavit adolescentům hřiště na parkour, tedy adopark. Hřišť na parkour je zatím po republice málo. Byli jsme se podívat na jednom z nich a vzali i kluky, aby si ho vyzkoušeli. Byli nadšení,“ říká starosta Karel Sklenička.

Dokonce tak moc, že se rozhodli sami přispět. Při lánských akcích vždy rozbalili stánek s občerstvením a co se jim podařilo vydělat, uložili do kasičky. Během několika měsíců tak vydělali zhruba patnáct set korun.

Výtěžek pak přinesli na obecní úřad a oficiálně ho předali starostovi jako první peníze na adopark. I kdyby měl příspěvek o dvě nuly víc, zdaleka by to nestačilo. Obec ale jejich snahu ocenila. Je to jistota, že mají o hřiště opravdu zájem. Při jeho vybudování totiž bude muset sáhnout hlouběji do rozpočtu.

„Prvky jsou kvalitní, pevné a ,blbuvzdorné‘. Jsou vyrobeny ze speciální slitiny a mají speciálně upravený povrch pro venkovní použití. Proto jsou drahé. Stejně tak i dopadové plochy. Kvůli ceně necháme instalovat jen osm prvků a nevyužijeme ani celý prostor, který máme na hřiště k dispozici,“ vysvětluje starosta.

Do výběrového řízení se přihlásilo pět firem, nejnižší nabídku podala firma Onyx wood z Prachatic. Hřiště dodá za 1,27 milionu korun. Pokud obec uspěje u Ministerstva pro místní rozvoj s žádostí o dotaci, mohly by se jí náklady snížit až o 400 tisíc korun.

„Nepochybuji o tom, že je to smysluplná investice. Malé děti u nás vyžití mají, musíme něco nabídnout i adolescentům. Sice tu máme i dva venkovní posilovací stroje a vnitřní posilovnu, o niž se stará spolek, který založili kluci nad dvacet let, ale hřiště na parkour bude o něčem jiném. I tělocvikářky ze základní školy už se hlásily, že by ho chtěly při hodinách využívat a dělat na něm žákům nějaký program,“ říká Karel Sklenička.

Adopark se začne stavět v červnu, a to na pozemku u nové stavební lokality. Je velký asi 3 000 m² a v územním plánu je určený pro sportoviště. Parkourové hřiště vyroste zhruba na polovině parcely.

Markéta Hartlová

Sport z bondovky

Vzpomenete si na úvodní scénu z bondovky Casino Royale? James Bond v podání Daniela Craiga se při ní snaží v kulisách rozestavěného mrakodrapu doběhnout až nadlidsky mrštného padoucha. Agent 007 má co dělat, aby s „pavoučím mužem“ udržel krok. To, co jeho protivník předvádí, je parkour té nejvyšší úrovně. Žádná překážka pro něj není nepřekonatelná. I když jde vrcholný parkour až na hranici lidských možností, není považován za extrémní sport. Spíše se hovoří o umění nebo disciplíně. U jeho zrodu stál Francouz David Bell, který ho definoval jako trénink účinných pohybů a rozvoj těla a mysli. Člověk se díky němu dokáže pohybovat ve všech situacích klidně a sebejistě. Až vám bude parkour připadat jako bezduché poskakování, pusťte si Davida Bella v akci. Spane vám čelist.

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.