Bezpečné pruhy v barvě krve

KRACLÁK. Ty červené úseky v zatáčkách u rybníka Kracle vypadají, jako by byly zbarveny krví obětí dopravních nehod. Ale nemusíte mít strach. Barevné pruhy jsou zhotoveny ze speciální protiskluzové pryskyřice. Unikátní úprava vozovky má zamezit dalším karambolům.

„Výstražné dopravní značky už v tomto nebezpečném úseku jsou, a stejně je řidiči neakceptují. Protiskluzový povrch nás napadl jako poslední možné řešení, jak tragickým nehodám předcházet. Na jiných místech v republice se osvědčil. Požadavek jsme poslali už před dvěma lety. Příslib realizace jsme dostali loni na podzim, ale počkalo se až na jaro,“ říká Ladislav Heller, vedoucí dopravní policie. Opatření bylo připravováno ve spolupráci s Besipem.

Že se na silnici směrem na Rudu něco děje, mohli řidiči vytušit podle nedávné dvoudenní uzavírky. Po dvou dnech bylo jasno. Dvě rudě zbarvené zatáčky u Kracláku se nedají přehlédnout. Co přesně tu leží, vysvětluje silniční technik Krajské správy a údržby silnic Ladislav Bak. „Oba nejvíce problematické úseky jsme nejprve museli srovnat a připravit na položení speciální vrstvy. Jedná se o laminátovou pryskyřici s obsahem kameniva. Povrch je drsnější a působí jako protiskluzový. Rychlost je v úseku přesto omezena na 50 km v hodině. Řidiči by neměli nového povrchu zneužívat k rychlé jízdě, protože při výjezdu z protiskluzového úseku na normální by mohl nastat problém,“ vysvětluje Bak. Povrch zároveň odvádí vodu, takže by měl eliminovat nebezpečí smyku i za mokra, nikoliv ale při náledí. Jedná o vůbec první úpravu tohoto druhu v rámci kraje. „Je to takový náš pokus, zda se tímto opatřením dá snížit nehodovost. Jedná se o poměrně drahý materiál. Jenom samotná hmota stála v tomto úseku kolem půl milionu korun,“ uzavírá Ladislav Bak.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.