Protidrogový vlak přijede v pátek

RAKOVNÍK. Naprosto unikátní vlak s interaktivním projektem proti drogám, projíždějící evropskými městy, zavítá v pátek 11. května také do železniční stanice Rakovník. Přestože se jedná o český projekt, zatím ho vidělo přes padesát tisíc návštěvníků z Německa, Slovenska a Polska. V Čechách jsou na programu turné převážně zastávky na severní a jižní Moravě. Ve středních Čechách ho děti až na výjimky neuvidí. Projekt totiž nezískal podporu Středočeského kraje. V Rakovníku se přesto objeví.

Zastávku se podařilo zorganizovat vedoucímu územního odboru Policie ČR Rakovník Jiřímu Šilerovi, který zajistil i potřebné sponzory. Děti tak uvidí preventivní program zcela zdarma.

„Příběh pana Tůmy, který se na základě osobní zkušenosti s drogou rozhodl, že k této problematice vytvoří něco zcela zásadního, mě velmi oslovil. Nakoupil šest vagónů od České pošty, naplnil je špičkovou technikou a za poslední tři roky se mu podařilo rozjet projekt na plné obrátky. Objíždí s ním města a zejména v sousedních státech budí zaslouženou pozornost. Doma získal podporu národní protidrogové centrály i záštitu ministerstva školství v roce 2014, ale o rok později se názor garanta změnil s tím, že projekt je odstrašující, což je údajně v rozporu s posledními trendy. Já s takovým názorem nesouhlasím a rozhodl jsem se, že vlak do Rakovníka dostanu. A povedlo se,“ popisuje Jiří Šiler.

Aby se dala zastávka vlaku uskutečnit bez toho, že by děti platily vstupné, bylo potřeba sehnat 100 tisíc korun. „Velmi mile mě překvapil přístup starostů Jesenice a Lužné, kteří nezaváhali ani vteřinu a přispěli. Stejně tak i řada rakovnických firem, jako jsou Tradiční pivovar Rakovník, Procter&Gamble, Anexia, MK Keramika nebo paní senátorka Hamousová. Hlavně jejich zásluhou vlak tento pátek přijede. Pro školy bude k vidění v dopoledních hodinách, pro veřejnost od 15.30 až do 18.20,“ připomíná Jiří Šiler.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.