Foto

Soutěž Dřevorubec junior 2018 přiláká každoročně do areálu lesnické školy na Pískách stovky návštěvníků z řad veřejnosti. Zasoutěžit si mohli v hodu sekerou na cíl, v řezání ruční pilou břichatkou nebo na elektronické střelnici. Při práci mohli obdivovat historické motorové pily Josefa Dvořáka.

Soutěž Dřevorubec Junior 2018 poprvé za zvuku borlic a lesnic

Nejdůležitější je zápich a nedořezy

PÍSKY. No schválně, pánové? Za jak dlouho vyměníte řetěz u motorové pily? Že za pět minut? Tak s tím se nechlubte. Šikovní učňové ze Střední školy lesnické a SOU Křivoklát to zvládnou za dvacet sekund. Pila pak musí být schopná oddělit na milimetry přesný dřevěný kotouč, či uříznout kládu a nedotknout se řetězem podložky pod ní.

„A to nic, není. Při mistrovství dospělých to machři umějí za 13 sekund a viděl jsem Slováka, který to dělal za šest sekund a to už vám hlava nebere,“ směje se učitel odborných předmětů křivoklátského učiliště Jan Jungman.

Dlouholetý organizátor dobře ví, že rychlost a přesnost jsou hlavními kritérii při prakticky všech disciplínách, které soutěžící plní při soutěži lesnických učilišť Dřevorubec Junior 2018. Ale nestačí to. „Těžba dřeva je práce pro opravdové chlapy a i když dnes díky technice odpadá těžká dřina, bez obezřetnosti to nejde. Proto při všech disciplínách komisaři na prvním místě hodnotí bezpečnost práce,“ upozorňuje učitel.

Dřevorubec junior se na Pískách konal již po čtrnácté a má značný ohlas i v zahraničí. Mezi sedmnácti družstvy z Čech a Moravy se i letos objevili soutěžící z Bulharska, Polska, Rakouska, Slovenska, Srbska. Utkali se v disciplínách, které jsou standardem pro všechny mezinárodní lesnické soutěže: kácení, výměna řetězu (rozborka), kombinovaný řez, přesný řez (podložka) a královská disciplína odvětvování.

Podobně jako loni se i letos dařilo studentům z pořadatelského učiliště. Ladislav Hokeš a Patrik Šilink se v soutěži družstev umístili na třetím místě (za družstvem ze Slovenska a Srbska). Oba soutěžili už loni jako studenti prvního ročníku oboru lesní mechanizátor. „Letos se mi dařilo v podložce a rozborce. Nejvíc mě baví kombinovaný řez, ale ten se mi nepovedl,“ hodnotí první den soutěže Patrik Šilink ze Šanova. Ladislav Hokeš je z Chodče od Mělníka a pochvaloval si kácení.„Nejdůležitější je přitom zápich a nedořezy, aby strom hned nespadl,“ upozorňuje na úskalí práce. Když se obou mladíků zeptáte, jestli je lesnické řemeslo baví, souhlasně přikyvují a po absolvování studia určitě zvolí lesnické povolání.

Ladislavu Hokešovi se mimořádně dařilo i v soutěži jednotlivců, která se současně Mistrovstvím žáků ČR, a kde se umístil na první místě. Tím získal postupku na červnové MČR dospělých v Ralsku. Protože sem postupují první čtyři soutěžící junioři, získal jízdenku do Ralska i Jan Rais (SLŠ Křivoklát), který skončil na třetím místě.

A ještě jedem výjimečný okamžik jsme na Dřevorubci Junioru 2018 zaznamenali. Při slavnostním zahájení a při vyhlášení výsledků zazněly lovecké fanfáry na lesnice a borlice trubačů z polských Tulowic a poprvé i SLŠ Křivoklát.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.