Co vyroste na Mackově hoře?

NOVÉ STRAŠECÍ. Čemu dát přednost? Plochám se supermarkety a logistickými centry se stovkami pracovních míst, nebo komornímu městu, kde při vycházce po okolí spočine oko na úhledné krajině s citlivě koncipovanou zástavbou. V souvislosti s novým územním plánem (ÚP) podobné dilema řeší i v Novém Strašecí. Někteří občané i zastupitelé se obávají, jestli už není pozdě.

Téma přišlo na přetřes na poslední schůzi zastupitelstva. Hned v úvodu vyplynulo, že kolem města „krouží developeři“, kteří by plochu Mackovy hory rádi využili. Místo je v současném ÚP i v návrhu nového vedeno jako „průmyslová zóna severozápad“.

„V Novém Strašecí žiju dvaadvacet let a město se mi líbí tak, jak momentálně vypadá. Jsou zastupitelé smíření s tím, že na ploše Mackovy hory by mohla vzniknout monstra jako v Pavlově nebo v okolí Jenče?“ zeptal se zastupitel Jiří Toužimský.

Dříve podle něj při cestě od Rudy do Strašecí upoutávala pozornost na město jen věž vodojemu. Postupem let na úpatí hory vznikla rozsáhlá zástavba a dnes hrozí, že panoramatu budou dominovat šedivé krabice logistických center. „Může město udělat něco, aby se Mackova hora nezastavěla?“ tázal se zastupitel.

Na jeho dotaz reagovala místostarostka Libuše Vosátková. Podle ní má město v lokalitě dostatek svých pozemků, které prodávat nemusí a nežádoucím aktivitám developerů tím zabránit. Na to Toužimský opáčil, že je zde také dost pozemků v soukromých rukách.

Zastupitel Jan Bechyně upozornil, že za „záchranou brzdu“ měli zatáhnout už před lety, kdy bylo možné územní plán změnit. Pavel Novák zdůraznil, že historie je v tomto ohledu složitá a neblahý vývoj situace na Mackově hoře lze omezit regulačním plánem. V diskusi občanů Alena Burešová upozornila, že pravomoci zastupitelů cokoliv regulovat v územním plánu jsou omezené, neboť jeho pořizovatelem je úřad územního plánování.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.