Kvůli objížďce se cesta do Čisté zdvojnásobí

Všesulov uzavřou na půl roku

ČISTECKO. Jeden malý mostek ve Všesulově budou letos proklínat tisíce lidí. Jeho plánovaná oprava totiž znamená velkou dopravní komplikaci pro obyvatele Čistecka. Uzavře na několik měsíců hlavní tah na Plzeň, a protože krajská Správa a údržba silnic nevyhověla starostům s požadavkem na provizorní přemostění, budou muset všichni řidiči využívat objízdnou trasu přes Jesenici. Cesta z Čisté do Rakovníka se tak ze 17 kilometrů prodlouží na 33.

Za jiné řešení, než je zdlouhavá objížďka, starostové bojují několik měsíců. Marně. Provizorní přemostění by podle investora náklady na opravu mostku téměř zdvojnásobilo.

„Technicky jde samozřejmě všechno, ale záleží na podmínkách a ceně. Při tamních složitých podmínkách, kdy by přemostění vedlo přes strž a muselo zasáhnout do hráze rybníka, by samotné provizorium mohlo vyjít na stejnou částku jako oprava,“ říká Michal Šťastný, mostní technik krajské Správy a údržby silnic.

O rekonstrukci mostku nad Šípským potokem, po kterém se přejíždí u hráze všesulovského rybníka, se začalo mluvit před dvěma lety. Už tehdy se starostové snažili zajistit náhradní přemostění s využitím pontonového mostu ze státních hmotných rezerv.

„Provoz by na něm byl jednosměrný a řízený semafory. Využívat by ho mohly jen osobní automobily a autobusy. Nejprve nám to přislíbili, ale nakonec zamítli jako příliš nákladné. Dle našeho názoru ale náklady, které vyplynou z objížďky, dalece převýší náklady na provizorium. Jen Anexia je odhadovala na 2,6 milionu korun. Všechny obce, kterých se to bude dotýkat, by na něj rády přispěly,“ říká čistecká starostka Blanka Čebišová. S provizorním přemostěním by se muselo počítat už v projektové dokumentaci a do ní zahrnuto není. „Samotná oprava mostku je standardní věc, ale ve chvíli, kdy by se pro stavbu nějakého provizoria stavěly základy s dostatečnou únosností a sáhlo se do hráze, už by to neplatilo. Navíc by tomu musel předcházet geologický průzkum, což jsou další náklady navíc,“ vysvětluje Michal Šťastný.

Z jednání se Správou a údržbou silnic nakonec vzešlo řešení, které znamená úlevu alespoň pro autobusovou dopravu. Bude však znamenat, že musí každou linku zajišťovat dva autobusy, každý obstará část trasy. Při cestě z Rakovníka do Čisté tak autobus zastaví u rybníka, cestující i s řidičem vystoupí, přejdou po provizorní lávce na druhou stranu potoka a budou pokračovat až k zastávce u hřiště, kde nastoupí do druhého autobusu a budou v jízdě pokračovat.

„Určitá úleva to samozřejmě je, ale myslím, že je na ní spousta věcí nedořešených. Spojů jezdí na Čistecko hodně, takže se u rybníka, kde se nedá příliš snadno otočit, budou štosovat autobusy. Přecházení přinese velké zdržení a také jsem zvědavá, kdo bude nést po dobu cesty k druhému autobusu za cestující zodpovědnost. Jezdí jím i školkové děti,“ nastiňuje některé z problémů starostka Čisté.

Ještě větší dopad to bude mít na integrovaný záchranný systém. I ten bude muset využívat objížďku přes Jesenici, takže se dojezdové časy značně prodlouží. Záchranka sem sice může zajíždět z Kralovic, jenže ta disponuje jen jednou sanitou. A velké komplikace přinese i zemědělcům, kteří mají kolem Všesulova pole. Jediný, kdo si nad chystanou objížďkou může mnout ruce, jsou České dráhy. Dá se totiž očekávat, že jim během uzavírky rapidně vzroste počet cestujících. Ti, kteří pracují na směny, ale mezi nimi nebudou, protože vlaky na časy směn nenavazují.

Oprava by měla trvat minimálně čtyři měsíce. Reálný odhad je však spíše půl roku. Začít by se mělo někdy v první polovině roku. V tuto chvíli probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby, termín podání nabídek končí 7. února. Náklady na rekonstrukci mostku jsou odhadovány kolem 10,4 milionu korun. Původní s kamennou klenbou bude zbořen a nahradí ho železobetonový založený na mikropilotách. Délka přemostění je navržena 4,83 metru, délka mostu 13,12 metru.

Markéta Hartlová

Zavřená bude i Jesenice

Objízdná trasa, kterou si vynutí uzavírka Všesulova, má vést před Jesenici. Jenže! S největší pravděpodobností se bude krýt s uzavírkami v Jesenici. Ředitelství silnic a dálnic totiž na letošní rok, konkrétně jaro a léto, naplánovalo rekonstrukci silnice v Žatecké a části Plzeňské ulice (od železničního přejezdu na okraj města ve směru na Plzeň). Město se k ní přidá s nutnou opravou kanalizačního a vodovodního řadu a veřejného osvětlení. Ulice tedy budou několik měsíců uzavřeny. Protože mají rekonstrukce v Jesenici a Všesulově jiné investory, nikdo dosud problémy, které přinese souběh tak zásadních uzavírek, neřešil.

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.