Foto

Děti začínají soustředěně pracovat na prvních exponátech. Povedou se?

 

Navštivte novou zoologickou zahradu, neprohloupíte!

Divá zvěř obsadila Roubenku

RAKOVNÍK. Vůbec není nutné opustit Rakovník a trmácet se kamsi do ZOO. Cizokrajná divoká zvířata jsou totiž přímo tady. Ne sice živá z masa a kostí, ale určitě tak vypadají, i když jsou z papíru, peří, dřeva a dalších materiálů. A navíc ještě řvou! V Roubence totiž právě probíhá výstava JAKOZOO, a to až do 25.března. Je následným produktem loňského Setkání na konci školního roku, které knihovna pořádala v rakovnickém letním kině už posedmnácté. Knihovna, jak známo, vždy na jaře vyhlásí téma. Školy a školky reagují zavedeným způsobem. Kolektivy dětí si k němu připraví desetiminutové vystoupení a prezentují se navíc i tématickým výrobkem. Mimochodem svým vlastním vystoupením zahajují setkání sami knihovníci, aby děti viděly, že jsou všichni na stejné lodi.

Zvířata v hlavě

„Mám zvířata v hlavě už léta, ale pořád mi to připadalo moc jednoduché,“ říká ředitelka Městské knihovny v Rakovníku Milena Křikavová. „Vloni téměř z nouze jsem s nimi vyrukovala a netušila jsem, co se stane. Sešlo se množství tak krásných výrobků, že jsme se rozhodli je vystavit. Nebylo jich ale dost, takže jsme oslovili ředitele škol a učitele, aby příští školní rok ve výtvarkách, na dílnách či kroužcích pokračovali v tvorbě. Vznikla ohromná spousta zvěře v nejrůznějších velikostech, materiálech a provedení,“ pochvaluje si ředitelka. Školy se tématu opravdu poctivě věnovaly, výroba zabrala mnoho hodin a výsledek stojí za to. „Zapojil se i výtvarný kroužek na gymplu, to nás hodně potěšilo,“ dodává.

Zvířat nakonec bylo tolik, že se do Roubenky ani při nejlepší vůli všechna nevešla. Každý druh se mohl soustředit do vlastního pavilónu stejně, jako to mají opravdové zoologické zahrady. Další pavilony jsou instalované ve foyeru městské knihovny. „Prostě všude, kam se podíváte, jsou zvířata, je to moc milá výstava,“ doplňuje Milena Křikavová. „A ke všemu tam uslyšíte autentické zvířecí hlasy,“ prozrazuje další vychytávku.

Nezůstane ale jen u prosté výstavy. Jak je v knihovně zvykem, připravují se k ní další akce, jako jsou výukové přednášky, testy pro děti, promítání krátkých filmů či povídání o ochraně zvířat. „Snad to školy využijí, už se nám některé hlásí, i okolní knihovny o výstavu stojí, chtěly by, aby byla putovní. Při rozměrech a množství exponátů ale není jisté, jak bychom zvládli přepravu. Zatím vůbec nevím, co si s nimi pak počneme,“ uzavírá ředitelka náš rozhovor.

Lída Faflíková

Energie má na rozdávání

Milena Křikavová je usměvavá, snad vždy pozitivně naladěná žena.„Pořád si něco nového vymýšlím, jinak to ani neumím a jsem ráda, že mě lidé okolo podporují a tak zvaně blbnou se mnou, prý mám energie na rozdávání,“ směje se. Mohu to potvrdit. Odcházím s příjemným pocitem, že jsem poznala dalšího člověka ochotného pracovat pro druhé bez ohledu na sebe.

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.