Foto

Ruda Musil s klarinetem, Ladislav Koucký s trumpetou a za klávesami Radim Linhart s levou rukou na basovém moogu.

 

60. jazzový večer byl i pozvánkou na Jazzové Vánoce

„Záskokáři“ završili kopu jazzu

RAKOVNÍK. Když někdy píšeme, že sál doslova praskal ve švech, zpravidla se jedná o mírnou nadsázku. O počtu lidí na předsálí Tylova divadla při jubilejním 60. jazzovém večeru se ale nic jiného říci nedá. Více stolů a židlí by se před obraz múz Václava Zoubka už prostě nevešlo. Hudebníci tak měli co dělat, aby se vůbec dokázali proplížit ze šatny do prostoru určenému ke hraní. Kdyby je po vystoupení posluchači nechtěli pustit z pódia, hrají tam ještě teď. A to se skutečně málem stalo. Koncert kvartetu, který si říká Joker‘s Band, následné vystoupení Brass Bandu i závěrečný jam session patřily k vrcholům celého mnohaletého cyklu. Pořadatelé tak završili onu „kopu“ jazzu, který za ta léta do Rakovníka přivezli, dalším pořádným nářezem.

„Nevím, čím to, je, ale mám dojem, že atmosféra jazzových večerů je čím dál tím srdečnější. A také výběr hostujících kapel je letos naprosto úžasný,“ řekla nám po koncertě Jana Stříbrská, jedna ze stálých návštěvnic. Dramaturgický recept je přitom velmi jednoduchý. Brass Band zve do Rakovníka hlavně muzikanty, které osobně zná ze společného hraní. Platilo to o Kubovi Šafrovi, který vystoupil ve foyeru divadla v říjnu, stejně jako o Ladislavu Kouckém a Rudovi Musilovi, pilířům Joker’s Bandu.

Oba hudebníci patří do arsenálu záskokářů Brass Bandu a trumpetista Koucký dokonce před dvaceti lety koketoval i se stálým angažmá. V Rakovníku se tak kapela cítila jako doma a podle toho vypadal i předvedený výkon. Kouda potvrdil, že není jen ostřílený „starobář“. Kromě dixielandu působí též ve velkých swingových a tanečních orchestrech, takže jeho žánrový záběr je hodně široký. Totéž platí o saxofonistovi Rudolfu Musilovi, který je v pracovní době sólistou posádkové hudby hradní stráže. Oba tak byli rovnocennými partnery pianistovi Radimu Linhartovi. Pokud se o mužích říká, že na rozdíl od žen nedokáží dělat dvě věci najednou, o Linhartovi to neplatí. Kdo podobně jako Brass Bandi poslouchal úvod koncertu na baru, kladl si otázku, kdo z renomovaných kontrabasistů s Joker’s přijel. Až při pohledu na kapelu vyšlo najevo, že Linhart basuje levačkou na basový klávesový nástroj, zatímco pravá ruka zvládá doprovod a improvizaci. Skvělou sestavu doprovázel na bicí o generaci mladší Martin Linhart a dělal svému otci jen radost.

Veselo pak bylo i během třetí třetiny večera, která patří tradičně Brass Bandu. Kouda s Musilem totiž nečekali, až budou pozváni na závěrečný jam session, a přidali se hned po úvodní znělce a z podia už prakticky neslezli. 60. jazzový večer, který se konal o tzv. Černý pátek (Black Friday) využili hudebníci i k prodeji cédéček za poloviční cenu a rovněž tak k propagaci Jazzových Vánoc. Ty se uskuteční v pátek 22. prosince v Kulturním centru. Hlavní hvězdou pořadu bude nová formace Petra Kroutila Original Vintage Orchestra, v jehož sestavě účinkuje i báječné vokální trio Hot Sisters. Jak jsme s potěšením zjistili, vstupenky v předprodeji již pomalu ale jistě docházejí.

Pavel Sklenička

Klauni až po přestávce

Zatímco v první části večera, v níž zazněly hlavně swingové standardy, nikdo moc nechápal, proč má kapela v názvu klauna, s nástupem do druhé poloviny už bylo jasno. Kouda zahrál nejprve za dveřmi motiv Třešňových květů a Musil mu odpovídal ze šatny. Když se nakonec sešli u mikrofonů, proložili skladbu seriálovými melodiemi. Při znělce z Nemocnice na kraji města došlo dokonce k vzájemné resuscitaci a hraní vleže, takže jedno oko nezůstalo suché.

Anketa
Město Rakovník uvažuje o výstavbě nové sportovní haly vedle hřiště na Zátiší. Část veřejnosti se ale domnívá, že by bylo vhodnější převzít do majetku halu TJ TZ a následně investovat do jejího rozšíření, prodloužení a celkové rekonstrukce. Co si o tom myslíte?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.