Žáci předběhli na běžeckém oválu historii

Škola slavila tři dny

NOVÉ STRAŠECÍ. Novostrašečtí školáci udělali zmatek v historii. Předběhli totiž čas. A to o 91 let. Kdyby běžecká dráha fungovala jako stroj času, ocitli by se ve čtvrtek 23. listopadu v roce 2108. Jak to? V rámci letošního 120. výročí budovy základní školy totiž chtěli naběhat přesně tolik kilometrů, kolik let slaví.

„Jenže se to trochu zvrtlo,“ směje se ředitel Petr Chochola: „Byl to štafetový běh, a když se některá skupina opozdila, tak některé děti běhaly znovu a znovu. A pokud bylo nejhůř, běhali jsme i my kantoři. No a nakonec je z plánovaných sto dvaceti kilometrů dvě stě jedenáct.“

Výroční štafetový běh na hřišti Na Kocourku společně s projektovým dnem program třídenních oslav výročí školy zahájil. Oněch 120 kilometrů znamenalo 660 koleček. Podělilo se o ně zhruba 780 žáků s učiteli. „Cekových 211 km jsme uběhli za tři hodiny dvacet sedm minut, a protože to byly čtyři štafety, tak na jednu připadá nějakých třiapadesát kilometrů. Při tomto tempu to byl maraton za dvě hodiny a padesát minut a s tím by měl problém i náš pan starosta,“ dobírá si svého bývalého kolegu a nadšeného běžce ředitel.

Oslavy ale samozřejmě nebyly jen o běhání. V pátek měla veřejnost unikátní možnost vstoupit do výuky a zavzpomínat si na školní léta přímo z lavice své někdejší učebny. Hlavní program byl pochopitelně připraven na sobotu. Každou celou hodinu vycházely od hlavního vchodu skupiny zájemců na komentovanou prohlídku. Součástí dne otevřených dveří byl i vědomostní kvíz a výstava.

„Nemůžu mluvit za kolegy, kteří byli na různých stanovištích, na něž jsem se nedostal, ale jedno je zřejmé. Zájem veřejnosti byl ohromný. Všechny nás to zaskočilo. Komentované prohlídky byly o počtu osmdesáti lidí, což je neuvěřitelné. Na druhou stranu to těší, na druhou to bylo hodně vyčerpávající. Skupiny se nikam nevešly a bylo těžké je překřičet,“ říká ředitel.

Možná vůbec poprvé v historii školy měla veřejnost možnost vystoupat až na střechu a rozhlédnout se z ní po kraji. „Já tvrdím, že z naší střechy je pohled na město nejhezčí. Bohužel počasí nepřálo. Za normálních okolností je vidět České středohoří, Říp, Milešovka, hřebeny Krušných hor a i Ještěd,“ přibližuje Petr Chochola.

Místo toho se návštěvníci podívali z ptačí perspektivy alespoň na novou přístavbu základní školy. Díky ní se škola rozšíří o dvanáct nových učeben, školní družinu a tělocvičnu, které potřebuje jako sůl. Se svými zhruba 780 žáky je největší na okrese. Ročníky jsou i po čtyřech třídách. Školu totiž nenavštěvují jen děti z města, ale i z Rynholce, Třtice, Rudy nebo Mšeckých Žehrovic.

Třídenní oslavy uzavřelo slavnostní setkání v kulturním centru. I o něj byl tak velký zájem, že sál praskal ve švech a spousta lidí musela kvůli nedostatku židlí zůstat stát. Setkání moderoval Petr Chochola spolu s bývalým žákem Vítem Hofmanem, tiskovým mluvčím magistrátu hlavního města Prahy. Vystupovali při něm žáci školy a díky vyprávění pozvaných hostů se také hodně vzpomínalo. Nejen nostalgicky, ale i zábavně. Starosta Karel Filip například připomněl historku, kterak nechali svoji kolegyni odejít ze školy s liščím ocasem připevněným na kabátě. A kdo měl chuť si vzpomínky na školu ještě protáhnout, mohl si koupit knihu Jiřího Červenky Příběh jedné školy, která byla při setkání pokřtěna.

Markéta Hartlová

Anketa
Město Rakovník uvažuje o výstavbě nové sportovní haly vedle hřiště na Zátiší. Část veřejnosti se ale domnívá, že by bylo vhodnější převzít do majetku halu TJ TZ a následně investovat do jejího rozšíření, prodloužení a celkové rekonstrukce. Co si o tom myslíte?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.