Foto

Řevničov je jedna z mála obcí, kde má Jednota hned dvě prodejny. Jak to bude s menší z nich (na snímku) zatím není jisté.

 

Prodejny v malých obcích jsou spíše veřejnou službou

Některé obce obchody dotují

RAKOVNICKO. Udržet prodejnu potravin na malé vesnici je stále těžší. Pro obce jsou stejným trápením jako skomírající hospody. V posledních letech se nejvíce obávají toho, že je opustí i jejich poslední jistota – Jednota. Spotřební družstvo má nyní nové vedení, a tak starostové s napětím očekávají, jak se k malým prodejnám s nevelkými zisky postaví.

„Toho, že by u nás Jednota mohla skončit, se tu obáváme všichni. Byla jsem se i ptát, jestli se něco nechystá, protože nám připadá, že se tu nabídka zboží tenčí. Sice nás Jednota uklidnila, že zavírat u nás neplánuje, protože tržby nejsou tak špatné, ale člověk nikdy neví,“ říká starostka Kroučové Hana Hajná.

Pokud by Jednota zavřela, neměla by obec žádné prostory, které by mohla poskytnout případnému soukromému prodejci. Budovu Jednoty si sice místní postavili sami v Akci Z a pozemek pod ní vlastní obec, nicméně objekt samotný je v majetku spotřebního družstva.

O tom, jak náročné je prodejnu ve vesnici se stovkou stálých obyvatel udržet, už by mohl dělat odborné přednášky starosta Janova Jiří Lep. V jeho obci to bylo s obchodem jako na houpačce. Poté, co před několika lety skončila soukromá prodejna se smíšeným zbožím, zachránil situaci krámek jatek. Po jejich krachu byla vesnice dva roky bez potravin, než zasáhla sama obec. Dům s obchodem koupila, prodejnu chvíli provozovala, poté pronajala a nakonec ji převzala Jednota. Obec jí odpustila nájem, platila ze svého rozpočtu elektřinu i vytápění, ale ani to nepomohlo. Po zhruba dvou letech Jednota oznámila, že prodejnu nemůže udržet a končí.

„Naštěstí se našla paní z Kounova, která byla ochotná krámek provozovat. Obec jí pomáhá tím, že nám nemusí platit nájem a ještě od nás dostává příspěvek 2 000 korun měsíčně, aby měla na úhradu elektřiny, vody a vytápění,“ popisuje podmínky Jiří Lep.

V podobné situaci jsou nyní i Pšovlky, kde Jednota uzavřela prodejnu loni v srpnu a objekt šel do prodeje. Nakonec ho koupila obec. „Odhad byl 600 tisíc korun, tak jsme se s Jednotou dohodli na ceně 450 tisíc korun. Vyvěsili jsme nabídku, kdo by měl zájem obchod provozovat a přihlásila se nám mladá dvojice. Žádný další zájemce nebyl,“ říká pšovlcký starosta Jaroslav Čech.

Obec pak na vlastní náklady opravila omítky, topení, nechala prodejnu vymalovat a pořídila potřebné vybavení. Otevřeno by mělo být od poloviny října. „Zatím jsme se domluvili na měsíčním nájmu 2,5 tisíce korun, ale uvidíme, jak to půjde, jestli ho nesnížíme. Mít ve vesnici prodejnu je důležité, stejně jako hospodu, proto se snažíme vytvořit takové podmínky, abychom je tu měli,“ vysvětluje Jaroslav Čech.

A mají se tedy zavírání dalších Jednot malé obce obávat? Podle nového předsedy představenstva Filipa Kuthana je to jedno z témat, kterým se budou v dohledné době teprve zabývat. „Provoz prodejen v obcích do 500 obyvatel je v současné době velice komplikovaný. Zpravidla prodejny nedosahují takových výsledků, aby byly dlouhodobě udržitelné. V některých případech nedosahují zisku a je zapotřebí, aby se zapojila obec a ze svého rozpočtu ztráty kompenzovala. Jako vhodné řešení se nabízí, aby stát podpořil obce vytvořením dotačního programu na pokrytí ztrát malých prodejen, které už jsou dnes v podstatě veřejnou službou, nikoliv výnosným podnikem,“ říká Filip Kuthan.

Markéta Hartlová

Anketa
Město Rakovník uvažuje o výstavbě nové sportovní haly vedle hřiště na Zátiší. Část veřejnosti se ale domnívá, že by bylo vhodnější převzít do majetku halu TJ TZ a následně investovat do jejího rozšíření, prodloužení a celkové rekonstrukce. Co si o tom myslíte?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.