„Strašíte lidi,“ řekli Okamurovi Babiš i Kalousek

Lídři se utkali v hospodě

VŠETATY. Kampaň k volbám do poslanecké sněmovny se na nás valí z každého rohu. Ale aby deset lídrů nejsilnějších politických uskupení usedlo do jednoho autobusu a vyrazilo z Prahy na Rakovnicko, to tu ještě nebylo. Furiantský kousek uskutečnila středočeská redakce Deníků Bohemia. Středeční výlet končil ve Všetatech debatou s občany.

„Nechce se nám věřit, že by přijeli všichni,“ kroutila hlavou skupinka všetatských žen. A přece. Před šestnáctou hodinou vystoupilo z modrobílého autobusu deset politiků. Už během cesty odpovídali na dotazy spolucestujících občanů. Pod vedením šéfredaktora Jiřího Macka debata pokračovala v nabitém lokále všetatského hostince U Krbu.

„Nejnižší sňatkovost, nejvyšší rozvodovost, nejméně lidnatý okres a průměrná mzda ve Středočeském kraji je kolem třiceti tisíc korun. Dámy a pánové, co vás trápí na Rakovnicku? Pojďme na ně,“ vybízel občany moderátor. Pro případ nekázně se vybavil jako ve fotbale žlutou a červenou kartou a píšťalkou.

První dotaz mladé maminky směřoval k absenci dětské pohotovosti v Rakovníku. Se dvěma malými dětmi musí do Kladna, Plzně nebo Prahy. Jako první dostal slovo Babiš (ANO). Poukázal, že nemocnice se zprivatizovaly za vlády ODS a ty, co zůstaly, jsou ve ztrátě. Podle krajského radního Skopečka (ODS) se jedná o dědictví po hejtmanu Rathovi (ČSSD) a současná vláda kraje na oddlužení nemocnic pracuje. Kalousek (TOP) vidí problém v absenci privátních peněz ve zdravotnictví a změně jeho systému. Podle Bartoše (Piráti) by bohatá společnost měla zdravotnictví, školství, poštu, dopravní obslužnost umět udržet, protože určují její úroveň. Na to, že pohotovosti jsou v kompetenci kraje, upozornil Hamáček (ČSSD). Nápomocna v tom mohou být i města, říká Rakušan (STAN). Postup Rakovníka hájil přítomný místostarosta Samaš (ANO). Město se podle něj snažilo nabídnout lékařům pomoc, ale narazilo na neochotu pohotovosti sloužit.

„Zmiňte jeden plus a mínus Středočeského kraje,“ trápil lídry moderátor. U plusů zmiňovali zejména dostupnost hlavního města (Skopeček), historické památky (Okamura SPD) i potenciál lidí a kvalitu života (Kalousek, Gabal KDÚ-ČSL). Mezi mínusy patří kvalita silnic II. a III. tříd, a nutnost dojíždění za prací (i k lékaři) ze zapadlých vesnic. Patří sem i nedokončená rychlostní karlovarka (Babiš) a pohyb kamionů po okresních silnicích (Hamáček).

Výbušným tématem byla integrace migrantů v naší republice. Zeptala se na něj Emilia Kalíková ze Všetat. Lídr Pirátů Bartoš upozornil, že bez cestovního pasu nemůže nikdo vstoupit do schengenského prostoru i že v době bosenského konfliktu se u nás integrovalo 18 tisíc migrantů včetně muslimů. Svým výrokem zvedl ze židle Okamuru. Ten žádá nulovou toleranci pro jakéhokoliv vyznavače islámu. S tím většina lídrů nesouhlasila. „Strašíte lidi,“ řekl Okamurovi Babiš a v názoru ho podpořil i jeho tradiční rival Kalousek. „Protestuji proti všem grázlům, co říkají, co muslim, to terorista. Naše republika je založena na masarykovském humanismu. Musíme vždy rozlišovat, jestli se jedná o ekonomického migranta nebo azylanta, který utíká, protože mu jde o život.“

V závěru se přítomní dozvěděli, že migrační vlna klesla oproti loňsku na desetinu a že ČR je šestou nejbezpečnější zemí na světě.

Sláva Vaic

Anketa
Město Rakovník uvažuje o výstavbě nové sportovní haly vedle hřiště na Zátiší. Část veřejnosti se ale domnívá, že by bylo vhodnější převzít do majetku halu TJ TZ a následně investovat do jejího rozšíření, prodloužení a celkové rekonstrukce. Co si o tom myslíte?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.