Foto

Darye Yakovleva v době, kdy byla ještě bezstarostná a usměvavá.

Eberspächer a jeho zaměstnanci pomohli popálené dívce

Na léčbu Darye poslali 60 tisíc

RAKOVNÍK. Všude, kde měla tělo zakryté oblečením, má tříletá Darye těžké popáleniny. Kvůli nebezpečné hře se sirkami na ní vzplály šaty. Stačilo pár vteřin a život malé holčičky se navždy změnil. Místo bezstarostného dětství ji teď čekají roky lékařské péče a operací. I když se tento smutný případ stal na Ukrajině, vyvolal velkou vlnu solidarity v Rakovníku. Darye je totiž neteří Zhanny a Levgena Dudnykových, zaměstnanců podniku Eberspächer.

„Můj bratr žije se svojí rodinou na Ukrajině. Když jsem se od něj dozvěděla, že si Darye hrála se sirkami, chytly na ní šaty a bojuje v nemocnici o život, nedokázala jsem jít do práce. Poprosila jsem svého vedoucího, jestli by mě nenechal doma, že se u nás stala hrozná věc a poslala mu fotku mé neteře,“ říká Zhanny Dudnyková. Pohled na děvčátko, jejíž tělo ze 70 procent pokrývá rudá spálená kůže, je strašný.

Její vedoucí Oldřich Vlášek se nakonec rozhodl pomoci Žanetě, jak jí v podniku říkají, nejen tím, že jí dá dovolenou. Když se dozvěděl, že zdravotnický systém na Ukrajině funguje tak, že si operace musí každý hradit sám a že operace, která je nutná, aby Darye přežila, stojí 300 tisíc korun, napadlo ho zajít za vedením podniku a poprosit o pomoc. Poté nabralo vše rychlé obrátky.

Smutný příběh nenechal nikoho lhostejným. Sekretářka Zdenka Hayden a personální manažerka Petra Hradcová se rozhodly pomoci s dobročinnou sbírkou mezi zaměstnanci podniku a ředitel Michal Zechovský slíbil, že stejnou částku, jaká se při ní vybere, pošle rodině na Ukrajině i Eberspächer.

Oldřich Vlášek vyrobil kasičku, která byla umístěna na personálním oddělení. Sbírka byla vyhlášena 21. července, tedy tři dny poté, co se Darye popálila. Obrovská vlna solidarity se vzedmula i přímo na Ukrajině, kde o Daryi psaly noviny a televize o ní vysílaly reportáže. Souběžně s rakovnickou sbírkou tedy probíhala i velká sbírka na Ukrajině. Díky tomu se podařilo sehnat peníze nejen na operaci, při níž byla na nejhůře popálená místa implantována umělá kůže, ale nakonec i na její převoz do nemocnice v Bostonu, aby se o dívku mohly postarat světové lékařské kapacity.

„Na Ukrajině ji operovali v pondělí, ve středu ale na tom byla moc špatně, ani nepoznávala maminku a tatínka, byla v kritickém stavu. Pak se to trochu zlepšilo a v pátek ji mohli přepravit letadlem do Ameriky. Na Ukrajině by měla velmi malé šance na přežití. Nic by tam s ní nedělali,“ říká Zhanna Dudnyková. Její stav je stále kritický, bostonští lékaři uvádějí 20procentní šanci na přežití.

Kvůli urgentnímu transportu do Bostonu byla nakonec sbírka v Eberspächeru předčasně ukončena. Ačkoli probíhala jen šest dní, poskytli zaměstnanci podniku na léčbu malé Darye úžasných 29 738 korun. Eberspächer daroval 30 806 korun.

„Moc bych za to chtěla všem, kteří mé neteři pomohli, poděkovat. Především mému vedoucímu Oldřichu Vláškovi, řediteli Michalu Zechovskému, jeho sekretářce Zdence Hayden a také Petře Hradcové. Darye má díky nim šanci, že se uzdraví,“ uzavírá Zhanny Dudnyková.

Markéta Hartlová

Anketa
Město Rakovník uvažuje o výstavbě nové sportovní haly vedle hřiště na Zátiší. Část veřejnosti se ale domnívá, že by bylo vhodnější převzít do majetku halu TJ TZ a následně investovat do jejího rozšíření, prodloužení a celkové rekonstrukce. Co si o tom myslíte?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.