Foto

Na festivalu Mad Metal Maniacs v Šanově hrála i rakovnická kapela Warchild.

Kapela Epidemy bohužel nedorazila, zemřel jí zpěvák

Festival vyrostl ze srazu metalistů

ŠANOV. Zatímco punkáči automaticky přiřadí k názvu Šanov známou kapelu, pro metalisty znamená Šanov vesnici, kde se o prázdninách koná v parádním prostředí lesního divadla metalový festival. Zatím sice připomíná spíše rodinnou akci, ale rok od roku mu návštěvnost přeci jen stoupá. Mad Metal Maniacs se konal poslední červencovou sobotu a vystoupilo na něm devět kapel. Desátá, bohužel, kvůli tragické události nedorazila.

Festival se zrodil z nápadu uspořádat sraz metalových fanoušků. Původně na něm měla hrát jen reprodukovaná hudba, ale na facebookovou událost reagovala jedna z metalových kapel a nabídla se, že na srazu zahraje. „Pak to nabralo úplně jiné rozměry. Během pár dní se mi podařilo sehnat další čtyři kapely, takže nám tu nakonec hrálo pět kapel. První dva ročníky to byl ale pořád jen sraz, až od třetího jsem změnil název na Mad Metal Maniacs,“ říká Filip Zuska.

Pořádání hudebních akcí v lesním divadle si vysnil už před lety coby teenager. Pochází totiž ze Šanova a ještě v časech, kdy bylo ruinou, přemýšlel o tom, co všechno by se v areálu mohlo konat. Protože je metal jeho srdcovka, vrhnul se pochopitelně tímto směrem.

„Začínal jsem s tím, že bych program festivalu chtěl směřovat tak, aby každá kapela zastupovala jinou metalovou odnož a byl tu rozptyl od heavy metalu až po death metal. Jenže u nás v Čechách není například kvalitních heavy metalových kapel moc, jsou většinou na Moravě, a to už je drahé. Většinou sahám po kapelách z Prahy, severních Čech, Plzně, zkrátka míst, odkud je dobrý dojezd. Možná nejsou tak profláknuté, ale to neznamená, že hrají hůř než ty, které už mají nějaké jméno,“ říká Filip Zuska.

Letošními headlinery byly kapely Elysium a Bajonet. Poprvé v historii festivalu se stalo, že jedna z avizovaných kapel nedorazila. Ne však z nějakého rozmaru. „Kluci z kapely Epidemy se omluvili, že ze zdravotních důvodů nemůžou přijet. Až druhý den jsem se dozvěděl, co se v sobotu stalo a pořád se z toho nemůžu vzpamatovat. Když nakládali aparaturu, tak jejich zpěvák zkolaboval, a i když se ho ostatní, a po nich i záchranka, snažili oživit, tak bohužel zemřel. Byla to plicní embolie,“ vysvětluje zdrcený pořadatel. Mezeru v programu vyplnily kapely, které měly po Epidemy vystupovat. Své sety prodloužily.

S večerem byla atmosféra stále lepší a lepší a fanoušci naplno využili devizu lesního divadla. Pódium je tu totiž ve stejné úrovni jako taneční plac před ním a nedělí je žádná bariéra. Tak blízko ke kapele se při koncertech dostanete málokdy. „Nejdřív jsem se trochu bál, jestli nebudou mít lidi, až budou trochu napitý, tendenci ke kapele lézt, ale je to v pohodě. Fanoušci jsou rozumní. Kapelám se ta blízkost líbí. Při koncertu si s nimi podávají ruce, můžou jim zařvat do mikrofonu. Má to něco do sebe,“ říká Filip Zuska. Ne všichni Šanovští sice mají pro metal pochopení, ale vyčítat pořadatelům rušení nočního klidu nemůžou. Festival opravdu skončil s úderem desáté večerní.

Markéta Hartlová

Anketa
Město Rakovník uvažuje o výstavbě nové sportovní haly vedle hřiště na Zátiší. Část veřejnosti se ale domnívá, že by bylo vhodnější převzít do majetku halu TJ TZ a následně investovat do jejího rozšíření, prodloužení a celkové rekonstrukce. Co si o tom myslíte?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.