Foto

Skotské rytmy vybízely k tanci od samého začátku festivalu.

 

Kostelík opět žil celý den v rytmu a v duchu Skotska

Genius loci, tartan a paličky

KOSTELÍK. Skotské rytmy, dudáci a bubenice, skotský tartan, skotské tance, skotské umělecké předměty, skotské hry, skotská whisky, ale především všeobecná pohoda, úsměvy na tvářích, spokojenost a opět rekordní návštěvnost. To je jednou větou shrnutí letošního – již devátého ročníku – festivalu Skotsko v Kostelíku, který se uskutečnil v sobotu 8. července.

Deváté Skotsko

„Když jsme před devíti lety pozvali do Kostelíka první dudáky a bubeníky, netušili jsme, jak se naše akce rozvine. Postupně přibývaly kapely, zvětšovalo se zázemí a několik posledních let je festival Skotsko v Kostelíku opravdu velký a profesionálně vedený,“ říká pořadatel Milan Let.

Dopolední koncert a celý festival, zahájila folková skupina Alison. Po ní nastoupilo Hradní duo a připravilo již velmi početné publikum na slavnostní nástup dudáků a bubeníků. Toto těleso se vydalo na cestu od zastávky za tónů písně Amazing Grace v jednu hodinu. Ještě než se tak stalo, snažila se taneční skupina Nessie naučit zájemce tradiční kolové skotské tance a odbyla si tu i svou premiéru nově nacvičeného tance v rytmu strathspeye. Pak už jen Milan Let vyzval přítomné, ať si vyčistí hlavy a vnímají vše kolem Skotska a hudby, čímž bylo deváté Skotsko v Kostelíku oficiálně zahájeno.

Novinky

Pokud něco pořádáte již devět let, je zřejmé, že budete jen těžko hledat na každý ročník nějaké novinky. Ale i to se pořadatelům Skotska v Kostelíku daří. „Letos tu máme pro nás novou, jinak známou kapelu – České srdce.

Další novinkou je parkování, které je dál, než bývalo, a letos poprvé tu máme i zdravou stravu. K ní jsme dospěli mimo jiné i díky tomu, že na FB stránkách motivujeme lidi k tomu, aby se s námi podělili o své nápady. Pokud jsou dobré a mají smysl, my se je snažíme realizovat. Rozhodně se dobrým myšlenkám nebráníme. Vzhledem k tomu, že ne každý chce klobásu, domluvili jsme se u Adolfa Engela a já už se také těším, že si tam dám fazolový guláš,“ usmívá se Milan Let.

Když už hovoříme o občerstvení, gró letos zajišťoval penzion Šéba. Kdo pak chtěl ochutnat něco speciálního, mohl ochutnat vynikající single malt whisky anebo tři druhy skotského piva.

Genius loci

Ale pojďme zpět k muzice, neboť o ní je festival především. A také to je jediná oblast, v níž se po devíti letech ještě může festival rozšířit. „Máme štěstí, že kapely se tu cítí tak dobře a rády se vracejí. Navíc máme asi dalších osm kapel v rezervě, což je úžasné. Vnímají, že jsme jiní, než běžné festivaly, a z toho mám skvělý pocit. Oboustranná spokojenost je vždy zárukou úspěchu,“ konstatuje Milan Let dále.

A kdo letos kromě již zmíněných těšil posluchače a tanečníky? Na pódiu se mimo jiné vystřídali Dick O´Brass, Happy to Meet, The Rebel Pipers, mladoboleslavská Isara se svými folkovými a baladickými písničkami, dudáci z Bohemian Pipe Bandu. Večer pak vrcholil vystoupením Cur­lies, Vintage Wine a celý koncert ukončila kapela Claymore.

Genius loci tohoto festivalu zkrátka opět zafungoval a Kostelík opouštěli samí spokojení návštěvníci. Za což si jistě zaslouží velké poděkování všichni, kteří se na hladkém průběhu festivalu podíleli.

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.