Foto

Zahrát si s Lubošem Lisnerem je vždycky velká radost. I pro Kubu Rajse.

 

Kix Band jen pro ten dnešní den otevřených dveří

„Zuška“ se otevřela podesáté

RAKOVNÍK. Vrcholem programu Dne otevřených dveří rakovnické základní umělecké školy bylo pro mnohé z posluchačů vystoupení bývalé školní kapely Kix Band. Od jejího založení totiž uplynulo přesně 25 let. A protože i velká školní přehlídka na nádvoří školy slavila jubileum, přišla dramaturgie přehlídky s nápadem Kix Band na jeden den znovu oživit. Povedlo se. A to i díky tomu, že do Rakovníka zavítala jedna z klíčových postav tehdejší sestavy, bývalý učitel ZUŠ Rakovník, houslista, kytarista a aranžér Luboš Lisner.

Den otevřených dveří běžel tradičně už od dopoledních hodin, kdy děti zahrály pro své spolužáky ze 3. základní školy. Na nádvoří tentokrát vyrostla profesionální stage, takže malí muzikanti si museli připadat jako opravdoví umělci. V odpoledních časech vystoupily nejprve školní orchestry Grippeds a The Smallpeople a po nich už první hosté. Skvělý revival skupiny ABBA přijel v plné sestavě se čtyřmi zpěvačkami a roztančil publikum svými největšími hity. A pak už přišlo vzkříšení legendárního Kix Bandu. Již dávno zaniklá kapela se dala dohromady v téměř kompletní sestavě, jen Jana Roučka u piana musel nahradit učitel ZUŠ Leoš Janoušek. Že to zpívá Milanu Zimmermanovi, asi nikoho nepřekvapí, ale výkon zpěvačky Zuzky Březinové-Králové byl stejně přesvědčivý. Na podiu však nešlo přehlédnout ani Luboše Lisnera. Ten nám prozradil, jak to bylo se zkoušením.

„Na kytaru už opravdu nehraju a ani už ji nemám. Dnes jsem to odehrál na školní nástroj a školní kombo. Jen trsátko jsem našel svoje. A moc mi pomohlo kvákadlo. To je velké vysvobození, jak na housle tak na kytaru. A dnes jsem se vysvobozoval hodněkrát. Měli jsme dvě zkoušky, na které jsem se připravoval tak, že jsem si to cestou do Rakovníka pouštěl v autě a v duchu jsem si představoval ty hmaty. A nakonec to docela ušlo,“ smál se Lisner. Luboš v současné době působí jako ředitel ZUŠ v Praze na Andělu. Samozřejmě že i jeho škola má dětskou kapelu. „Úplně takovou, jako jsou Grippeds nebo Smolíci, nemáme. Založili jsme big band zaměřený na klasický meziválečný jazz. A pak míváme menší kapelky, které fungují tři, čtyři roky, podle toho, jak jsou děti. Ve škole máme celkem 1100 žáků, takže je to docela velkovýkrmna,“ říká se svým typickým humorem. Bývalý učitel rakovnické ZUŠ v současné době hraje s kapelou České srdce kolem dvaceti koncertů ročně. Asi nejbližším koncertem v regionu bude za tři týdny festival Skotsko v Kostelíku, kam se prý už velmi těší.

Za dechovou sekci zhodnotil vystoupení Marcel Ibl. „Připadalo mi, jako bych ty noty viděl prvně v životě. Ale dali jsme to. Na Kix Band moc rád vzpomínám. Standa Brabec byl na nás hodně přísný, ale zafungovalo to. Všichni z té původní sestavy dodnes někde hrajeme, takže to mělo smysl,“ uzavírá Marcel.

Pavel Sklenička

Anketa
Město Rakovník uvažuje o výstavbě nové sportovní haly vedle hřiště na Zátiší. Část veřejnosti se ale domnívá, že by bylo vhodnější převzít do majetku halu TJ TZ a následně investovat do jejího rozšíření, prodloužení a celkové rekonstrukce. Co si o tom myslíte?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.