Foto

Je to máj bez věnce, nebo přerostlý strom? Ani jedno. Správnou odpovědí je stožár mobilního operátora.

 

Mobilní operátor zlepší signál na Poddžbánsku

U Krupé vyrostla umělá borovice

KRUPÁ. Nejprve to vypadalo jako povedený žertík májovníků. Když se na okraji krupského lesíka znenadání objevila vysoká borovice, bylo to totiž v období konání staročeských májů. A k tomu, aby byla zdařilou kopií nazdobené máje, jí chyběly jen stuhy z krepového papíru a věnec. Tahle borovice ale neslouží k májové veselici. Má uživatelům sítě T-Mobile zlepšit signál jejich mobilních telefonů. Ten totiž není na Poddžbánsku kdovíjaký.

Umělé borovice staví mobilní operátoři tam, kde by nevzhledné stožáry negativně narušovaly krajinu a tudíž by na jejich výstavbu nezískali od odboru životního prostředí povolení. Úplně první v republice byla postavena v roce 2001 u Milého a stala se tak jednou z turistických zajímavostí na Rakovnicku. Dnes už je těchto stožárů po republice víc, ale i tak stále budí pozornost.

Ten krupský určitě nepřehlédnete. Výrazně totiž převyšuje okolní stromy. Dobře viditelný je z karlovarky ve směru od Nesuchyně nebo ze silnice do Mutějovic. „T-Mobile na tom pracoval od loňského roku. Koupil od soukromého vlastníka vhodný pozemek a poté na něj přivedl elektřinu. K tomu už potřeboval i povolení obce, protože kabely chtěl vést v zemi po pozemcích obecní cesty. Obec společnosti vyšla vstříc. Víme, že tu jsou se signálem problémy a budeme rádi, když se situace zlepší,“ říká starosta Krupé Jiří Klátil. Pomoci by to mělo především Mutějovicím, Nesuchyni a Svojetínu.

Borovice stojí na rozhraní pole a lesa, vztyčena byla v květnu a skládá se ze dvou dílů, které byly na místě sesazeny jeřábem. Je uvnitř dutá, takže se veškeré kabely nacházejí uvnitř kmene. Podle projektu je vysoká 42 metry.

„Když jsme před lety nechtěli povolit výstavbu stožáru u Srbče a jednalo se o první umělé borovici v republice, museli jsme se o ní s operátorem hodně dohadovat. Dnes už ale ví, že si u nás na Rakovnicku krajinu hyzdit nenecháme, a tak tentokráte přišli se stavbou umělé borovice rovnou sami,“ říká Alena Škoudlínová, vedoucí odboru životního prostředí MěÚ Rakovník.

Díky přísnému postoji odboru už se podařilo uchránit spoustu zajímavých koutů okresu od výstavby nevzhledných kovových kolosů. Operátoři vždy dokázali najít jiné řešení. Vedle umělých borovic například rozhledny nebo již existující stožáry, na které po domluvě s vlastníkem zavěsili i své antény.

„Borovici u Krupé jsem poprvé viděla před čtrnácti dny a jsem s ní spokojená. Řada lidí ani nepostřehne, že je to umělý stožár. Ti co neví, k čemu slouží, ji budou považovat za přerostlý strom. Jsem ráda, že se nám na Rakovnicku daří chránit vzhled krajiny i tam, kde není území chráněnou krajinnou oblastí nebo přírodním parkem,“ říká Alena Škoudlínová. Mobilní operátor T-Mobile nepoužívá coby stožáry jen umělé borovice. Na Moravě dokonce vztyčil i falešný myslivecký posed. V jižních státech se ze stejných důvodů jako u nás stavějí umělé palmy.

Markéta Hartlová

Anketa
Město Rakovník uvažuje o výstavbě nové sportovní haly vedle hřiště na Zátiší. Část veřejnosti se ale domnívá, že by bylo vhodnější převzít do majetku halu TJ TZ a následně investovat do jejího rozšíření, prodloužení a celkové rekonstrukce. Co si o tom myslíte?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.