Koně stále kontroverzní

RAKOVNÍK. Zdá se, že úsloví „Sejde z očí, sejde z mysli“ neplatí v případě rakovnických bronzových koní. Umělecká díla sice na čas zmizela z ulice Na Sekyře, ale v myšlenkách občanů zůstávají stále velmi kontroverzním tématem. Hovořilo se o nich i na posledním jednání zastupitelstva 5. června.

Téma otevřel Zdeněk Nejdl (ODS), který se zajímal, jak probíhalo tzv. jednací řízení bez uveřejnění se sochařem Gabrielem. Starosta Pavel Jenšovský vysvětlil, že si město nechalo zpracovat dvě expertízy, jak postupovat při výběru zhotovitele, když je dílo hotové. Postup města je podle tohoto výkladu v souladu se zákonem.

Proti nákupu koní vystoupil i Ivo Trešl (Město pro Vás): „S nákupem mám problém. Přidám se na stranu tří radních, kteří byli proti. Revitalizace prostor Na Sekyře prošla veřejnou diskusí a byl vybrán projekt, kde o koních nic nebylo. Neříkám, že nejsou pěkný, je to zajímavá věc. Ale nevím, jestli do Rakovníka patří, a navíc ta cena. Čeká nás řada jiných investic. Je to trošku marnivost. Máte právo se rozhodnout, my to můžeme kritizovat. Mám problém i s dalšími uměleckými předměty. Třeba jehlany v parku. Když chci po dětech, aby doma obrousily a natřely cokoliv rezavého, řeknou mi, ať jdu do parku, že je to moderní,“ dodal Trešl.

Výtky zastupitelů zcela odmítl starosta Pavel Jenšovský. „Zastupitelé vloni v prosinci schválili usnesení tohoto znění: Zastupitelstvo města rozhoduje zahájit fyzickou realizaci investičních projektů v roce 2017 a schvaluje jejich financování. Mezi jedenácti projekty bylo i prostranství na Sekyře s odhadovanými náklady ve výši 11 milionů, z toho bylo počítáno s 2,85 milionu Kč na zakoupení bronzových soch akademického sochaře M. Gabriela. Pro přijetí usnesení bylo 19 z 21 zastupitelů. Proti byli jen Václav Laňka a Jiří Ludačka,“ citoval Pavel Jenšovský půl roku starý zápis.

Trešla tím ale nezviklal: „Možná jsem hlasoval pro celek, samostatně ale ne.“ K opozici se přidal i radní Miloslav Kubínek (ANO): „Byl jsem na radě proti tomuto řešení. Převážná část rady to prosadila. Mohl jsem si pro sebe říkat, že jsem lepším hospodářem než ti, co to prosadili,“ uzavřel diskusi radní.

Pavel Sklenička

Anketa
Město Rakovník uvažuje o výstavbě nové sportovní haly vedle hřiště na Zátiší. Část veřejnosti se ale domnívá, že by bylo vhodnější převzít do majetku halu TJ TZ a následně investovat do jejího rozšíření, prodloužení a celkové rekonstrukce. Co si o tom myslíte?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.