Samaš vydržel, soumrak Scolarestu

RAKOVNÍK. Pokud si někdo myslel, že jednání nového zastupitelstva nebudou končit v nekřesťanskou hodinu, mýlil se. Poslední schůze končila v půl jedenácté v noci totálním vyčerpání řečníků. Vyhlašovat v závěru diskusi pro veřejnost bylo zbytečné. Občané se v průběhu jednání vytratili. Starosta Pavel Jenšovský v úvodu upozornil, že schůze je snímána kamerou. Důvodem opatření bylo, že od příště budou moci občané sledovat on-line přenos na webových stránkách města. Záznam prý nebude archivován, protože to odporuje zákonu.

Do deseti dnů

Podle očekávání bylo prvním horkým bodem jednání o platnosti mandátu místostarosty Miroslava Samaše. Skupina rakovnických občanů si stěžovala na ministerstvu vnitra, že místostarosta si opatřil místo trvalé bydliště „ad hoc“ před volbami, aniž zde fakticky bydlí. Ministerstvo stěžovatelům vzkázalo, že o platnosti mandátu mohou rozhodnout rakovničtí zastupitelé nebo ředitel krajského úřadu.

„Ze stanoviska ministerstva je jasné, že mandát pana Samaše je neplatný,“ uvedl ještě před hlasováním Zdeněk Nejdl. Miroslav Koloc upozornil, že pokud by místostarostu zastupitelstvo neodvolalo, mohlo by se jednat o trestný čin nadržování.

To ale odmítl starosta Jenšovský: „Tlačit na zastupitelstvo, v jehož je to kompetenci, vyhrožováním trestním činem je nepřípustné.“

Následně uvedl několik příkladů stanovisek MV i ústavního soudu z uplynulých let. Ani jedno z nich neshledávalo počínání místostarosty v rozporu se zákonem. Rovněž dodal, že případná námitka proti Samašově postupu měla být podána do deseti dnů po volbách.

Kolocovu poznámku, že Samaš na ustavujícím zasedání pronesl větu, že „nebydlí nikde“, Jenšovský komentoval: „Dovedeno do konce by to znamenalo, že by nemohl být volen a nemohl by volit nikde, což je narušení ústavního práva občana ČR.“

Koalice pak všemi jedenácti hlasy potvrdila místostarostův mandát. Opozice byla proti a Jiří Ludačka se zdržel.

Chutná či nechutná?

Ještě větší mela se odehrála nad návrhem rady neobnovit koncesní smlouvu se stávajícím provozovatelem jídelny pro 1. a 2. ZŠ a gymnázium. Smluvní vztah s firmou Scolarest končí v polovině příštího roku a rada doporučuje udělat provozovatelem městskou příspěvkovou organizaci.

S kritikou Scolarestu vystoupil radní Ludvík Vožeh. Jídelna podle něj špatně vaří a jídlo dětem nechutná, nefunguje zde dozor, předbíhá se ve frontách, a pokud žák přijde pozdě, často na něj nezbude jídlo. Z důvodu bezpečnosti se mu nelíbí, že dospělí zde jedí společně s dětmi. Podle radního může město ovlivňovat kvalitu jídla jedině prostřednictvím příspěvkové organizace.

„Tohle mě nadzvedlo ze židle. Proč jste neučinil příslušné kroky a neinformoval školní inspekci?“ reagoval na slova radního opoziční zastupitel a dnešní školní inspektor Luděk Štíbr. Bývalý ředitel gymnázia chodil do jídelny čtyři roky a byl spokojen. Nezaznamenal ani kritiku jiných ředitelů škol. Štíbr vyzdvihl skutečnost, že město dříve doplácelo na provoz jídelny milion korun ročně. Dnes Scolarest platí městu 900 tisíc za pronájem. „Dobře víte, že každý provozovatel jídelny je omezen vyhláškou, a když mu zřizovatel nařídí, aby dělal dětem bifteky, tak je prostě dělat nebude,“ upozornil Vožeha Štíbr.

Podporu příspěvkové organizaci vyslovil i radní Miloslav Kubínek. Nelíbí se mu, že není dosud vytvářen fond pro obnovu zařízení v jídelně. Radní Václav Čermák zaznamenal negativní podněty od strávníků. Současně přiznal, že v jídelně nikdy nebyl.

„Kvalita stravy je srovnatelná s jídelnou školy na Zátiší. Kdo chodil do staré jídelny, tak je to nebe a dudy,“ oponoval Koloc. Vaření Scolarestu hájili i doktoři Hana Cajthamlová a Ivo Trešl. Podle nich je problém, že děti nejsou zvyklé jíst zdravé jídlo už z domova.

V závěru starosta Jenšovský přidal ekonomický pohled. Připomněl, že město dnes dotuje částkou 1,5 milionu ročně jídelnu na 3. ZŠ. Sloučením obou jídelen pod jednu „příspěvkovku“ by prý bylo možno uplatňovat více DPH, snížily by se vstupy, ušetřilo na mzdách managementu a zvýšila kontrola.

O osudu Scolarestu rozhodlo hlasování. Pro samostatnou příspěvkovou organizaci bylo dvanáct hlasů koalice (včetně Ludačky) a proti osm z opozice.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.