Starostkou je Bestajovská, na jednání vytanuly staré křivdy

Chvíli drama, chvíli komedie

MŠEC. Ustavující zasedání zastupitelstva Mšeci začalo jako drama, v diskuzi se změnilo v konverzační komedii a závěr se nesl v duchu smíření. Ve volbách zvítězili Starostové a nezávislí lídra Jiřího Loskota, kteří mají v zastupitelstvu čtyři mandáty. Zůstávají však v opozici. Při povolebním jednání utvořila zbylá dvě nezávislá sdružení Společně pro Mšec a Strana pokračujících změn koalici s většinovým mandátem pěti zastupitelů. Starostkou byla opět zvolena Libuše Bestajovská a místostarostou Pavel Mikovec.

Při běžných schůzích mšeckého zastupitelstva bývá občany obsazeno deset, maximálně dvacet židlí, tentokráte jich byla v kulturním domě zapotřebí zhruba stovka. Ustavujícího zasedání se účastnilo všech devět zastupitelů, volba starosty a místostarosty probíhala veřejně. Do funkce uvolněného starosty byli navrženi dva kandidáti – Libuše Bestajovská a Jiří Šuma, na post neuvolněného místostarosty pouze Pavel Mikovec. Až na občasné slovní výlevy některých občanů probíhala volba celkem poklidně.

Atmosféra zhoustla ve chvíli, kdy si vzal v diskuzi slovo bývalý zastupitel Milan Prokop a dal tak připomenout, že předvolební nálada ve Mšeci nebyla příliš poklidná. Se svými dotazy se zaměřil na Jiřího Loskota a prezentoval je jako reakci na jeho neférové předvolební jednání.

„Když ty jsi před volbami chodil po domech a pomlouval nás, tak by mě zajímaly odpovědi na moje dotazy. Dneska jsi složil stejný slib zastupitele jako před čtyřmi roky. Znamená to, že ho budeš dodržovat tak jako minule? Chodit na schůze až na devátou, nebo vůbec a navíc bez omluvy?“ dotazoval se Milan Prokop.

„Je pravda, že jsem se na některé schůze nemohl dostavit, ale na padesáti procentech z nich jsem byl,“ odpověděl Jiří Loskot s tím, že ho k neúčasti vedl nedostatek času a také to, že jeho návrhy neměly u zastupitelů podporu. Na Prokopovu poznámku, proč tedy neodstoupil a neposkytl místo někomu jinému, uvedl, že na toto téma se již vyjadřoval a že v novém volebním období na schůze docházet bude.

Největší názorová přestřelka však mezi nimi nastala ve chvíli, kdy přišla řeč na téma kanalizace. Na ní začala obec pracovat v roce 2002, tedy v době, kdy byl Jiří Loskot starostou a Milan Prokop místostarostou. Milan Prokop svému tehdejšímu kolegovi vyčetl, že projekt na stavbu kanalizace a ČOV, který byl připravený, nedotáhl do konce, protože včas neodeslal žádost ministrovi a v následujícím volebním období: „se všechno hodilo do koše, neudělala se v tom ani čárka. Chci jen upozornit, že poslední čtyři roky jsme kvůli tomu museli všechno dělat a financovat znovu,“ obořil se na Jiřího Loskota.

Ten se hájil tím, že žádost odeslána byla, ale byla zamítnuta (s čímž Prokop nesouhlasil) a že jeho tvrzení je neobjektivní, protože v období 2006 až 2010 nebyla možnost dosáhnout na dotační titul: „Proto jsme přišli s myšlenkou posunout čovku blíž k obci, to jsme zpracovali, ale ty jsi s tím nesouhlasil a když jsi vyhrál volby, vrátil ses k původnímu projektu.“

O této anabázi se diskutovalo dalších pět minut, poté přišly na přetřes některé investice až si nakonec vzal slovo Mani Soule a stočil diskuzi do klidnějších vod: „Prosím vás, mám jednu prosbu. Co bylo, bylo. Ať je to, jak je to, čas už nevrátíme. Byl bych rád, kdyby byla diskuze o tom, co chystáme do budoucna.“ A zasloužil si tak všeobecný potlesk.

Zbytek schůze už tedy probíhal konstruktivněji a občané se zastupitelstvem diskutovali o aktuálních věcech, které je trápí.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.