Bioodpad není na vesnici takový problém, lidé mají komposty

Někde už třídí i plechovky

RAKOVNICKO. Ke žlutým, modrým a zeleným kontejnerům na tříděný odpad by od ledna měly povinně přibýt ještě hnědé. Do nich budou občané házet bioodpad (tedy trávu, větve, zbytky ovoce a zeleniny apod.), což je jedna z posledních složek odpadu, která dnes zbytečně končí v popelnicích a na skládkách. Kromě toho chce Ministerstvo životního prostředí zavést i povinnost třídění kovového odpadu, a to zejména plechovek, kterých vyprodukují domácnosti, v nichž chovají psy a kočky, opravdu velké množství. Kontejnery na kov by měly mít šedou barvu.

Pro obce, které mají sběrné dvory, to nebude znamenat žádnou velkou novinku. „Od doby, co máme sběrný dvůr, už u nás mají občané možnost třídit všechno. Kromě toho, že jsou po vesnici hnízda s kontejnery na plasty, papír, sklo a obaly tetra pack, mohou do sběrného dvora vozit i bioodpad, železo, textil, pneumatiky, baterie, objemný odpad a další. Co se týče plechovek, tak ty ukládáme do kontejneru na železo. Nepřipadá mi ale, že by jich bylo tolik, aby pro ně bylo potřeba samostatného kontejneru. Stejné je to na vesnicích i s bioodpadem. Kdo žije v domku, má většinou svůj kompost a zbytky hází slepicím,“ říká starostka Kněževsi Eva Janotová.

V Jesenici sice výstavba sběrného dvora teprve začne (město už na ni získalo dotaci), i přesto však mají občané možnost třídit plechovky i bioodpad. „Plechovky, tedy ty hliníkové od nápojů, mohou házet do kontejnerů na plasty. Máme to tak sjednáno se svozovou firmou. Na třídičce si je od plastů oddělí. Co se týče plechovek od konzerv, tak ty si místní buď sami vozí do výkupu, nebo když nechtějí, mohou je vozit na naše sběrné místo. Vyřešený máme i bioodpad, tedy trávu a větve. I ty je možné zdarma vozit na sběrné místo. Trávu odváží svozová firma, větve štěpkujeme a používáme jako mulč,“ popisuje jesenický starosta Jan Polák.

Ve Slabcích zavedli třídění plechovek a ostatních kovů i bez zákonné povinnosti. „Někdy před dvěma lety jsme se rozhodli dát ke kontejnerům na tříděný odpad, které máme u obecní budovy ve středu vsi, i velký kontejner na železo. Jeho sběr původně zajišťovali hasiči a sportovci. Když s tím přestali, lidé neměli kovový odpad kam dávat, proto jsme na něj uvolnili kontejner, který obec má. Kdybychom měli ještě jeden, nechali bychom ho tam také na velkoobjemový odpad. To, že si občas někdo z kontejneru na železo něco odveze, neřešíme. Když mu pomůže pět trubek, ať si je vezme. Nejvíc se v něm hromadí plechovky,“ přibližuje slabecký starosta Vlastimil Štiller. Bioodpad však zatím Slabečtí třídit nemohou. V minulosti mohli vozit větve za hřiště a posekanou trávu na haldu za parkem. Obojí už ale bylo zrušeno.

V Kounově se prý už nyní na obec občas obracejí zájemci o zavedení kontejnerů na bioodpad. „Zatím se tomu ale bráníme. Žijeme na vesnici, každý má u domu zahradu, proto by si měl bioodpad likvidovat ­každý sám na kompostu. Je to mnohem ekologičtější, než k tomu využívat svozovou firmu. Umísťování kontejnerů na bioodpad ve městech chápu, ale co se týče vesnic, nefandím tomu,“ říká starostka Dana Bechynská. Svoz železa v Kounově zajišťovali hasiči a sportovci, zájem lidí byl ale stále menší a menší, až se jim přestal vyplácet. Občané tedy zřejmě odvážejí kov do sběrných surovin sami.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.