Výukový program bude blízký filozofii lesních mateřinek

Školku postaví novou technologií

KROUČOVÁ. Ani malé obce se nemusí bát zkoušet nové věci. Kroučová je toho důkazem. Připravuje totiž unikátní projekt, na jehož začátku byla potřeba poskytnout zázemí dětem, pro něž rodiče horko těžko hledali místo v mateřince, a na konci bude energeticky soběstačný objekt, první svého druhu v republice.

„Školku v Kroučové nemáme, kdysi se zrušila pro nedostatek dětí. Teď jsme na tom ale opačně. V obci je hodně malých dětí, a protože všechny školky bojují s malou kapacitou, mají rodiče problém najít jim místo ve školce. Někteří tak museli děti vozit až do Ročova, Lišan nebo Hředel. Proto jsme se rozhodli, že si mateřinku postavíme,“ vysvětluje starostka Hana Hajná. A jelikož ji oslovuje filozofie lesních mateřských škol, přišla s nápadem, zkusit najít jinou cestu než klasickou mateřinku v klasické zděné stavbě.

„Líbí se mi stavební principy, které mají blízko k přírodě a souznění s krajinou. Připadá mi, že se nesmyslně ženeme někam, kde nás jednou technika ubije, a že bychom měli být k přírodě šetrnější. Proto jsem se začala zajímat o energeticky soběstačné budovy a našla projektanta, který vymyslel speciální technologii, jež funguje na principu jakýchsi solárních bublin ve fasádě,“ říká starostka. Mělo by se jednat o dřevostavbu v duchu pasivních domů, ovšem s tím, že vytápění zajistí nová solární technologie.

„Byl by to vzorový dům, tedy první, kde je technologie použita. Náklady jsou vypočítány přes čtyři a půl milionu korun. Projektant má vizi, že by na solární bubliny fungovaly i vyhřívané chodníky a osvětlení. Uvidíme, jak se osvědčí. Pokud by to opravdu fungovalo tak, jak je naplánováno, nechali bychom za pomoci stejné technologie postavit na vedlejší parcele i domov pro seniory,“ popisuje Hana Hajná.

Mateřinka bude mít kapacitu 24 dětí a prostor je řešený tak, aby splňoval všechny současné hygienické normy pro tento typ zařízení. „Bude splňovat všechny parametry jako klasická školka, ale výuku a její program bychom rádi směrovali blíže k lesním školkám, v nichž děti tráví hodně času venku v přírodě. Nahrává nám i prostředí, protože lokalita, kde máme stavební parcely a kde školku postavíme, je jen pár kroků od lesa,“ říká starostka. Za hezkého počasí by tak děti v budově trávily jen minimum času a i spát by mohly venku.

Obec podala žádost o poskytnutí dotace na středočeský Fond rozvoje obcí a měst. Je ale připravena začít s výstavbou i v případě, že ji kraj dotačně nepodpoří. Stavět by se mělo už letos. „Máme předběžně zařízený úvěr a naspořeny i nějaké peníze. I když bychom si samozřejmě dotaci přáli, abychom obec zatížili co nejméně,“ vysvětluje starostka. Zastupitelé počítají i s tím, že za pár let může baby boom opět polevit a dětí bude ve školce nedostatek. V takovém případě by se dala budova využívat k jinému účelu, například společenskému na pořádání komornějších akcí.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.