Foto

Maminky dávaly do závodu vše za mohutného povzbuzování diváků.

 

Na Paraple poputuje díky závodům kočárků 25 tisíc

Tak trochu jiná procházka

RAKOVNÍK. „Je to neuvěřitelné, zapojilo se čtyřicet měst, přes tisíc kočárků, poskytli jsme přibližně třiadvacet rozhovorů do místních i celorepublikových rádií. Na startovném jsme vybrali téměř padesát tisíc a více než polovina z této částky bude věnována na centrum Paraple,“ okomentovala výsledek celorepublikové akce – závody kočárků, její hlavní organizátorka Edita Berková. Konala se již potřetí a je jistě potěšitelné, že již druhým rokem se do ní zapojil i Rakovník.

„Tato akce se vždy pořádá na začátku strolleringové sezony,“ objasňuje její rakovnická organizátorka Petra Kubičková. Strollering je podle jejích slov především venkovní cvičení s kočárkem. Vychází ze sportovní chůze s kočárkem, nejedná se tedy o žádný běh. V Rakovníku vychází maminky nejčastěji po cyklostezce na Olešnou. Během této chůze se zařazují různé cviky a poté se opět pokračuje dál svižnou, sportovní chůzí. Podobně, jako se chodí s hůlkami, maminky chodí s kočárkem. Lekce se dá podle Petry Kubičkové udělat tak, že si ženy dají poměrně do těla, ale i tak, že jde spíše o procházku. Ostatně, to je obsaženo i v mottu strolleringu – tak trochu jiná procházka.

„Je to pro mámy na mateřské, které se chtějí hýbat, ale nemají hlídání. Z tohoto důvodu vlastně také strollering vznikl. Jeho zakladatelka sama také neměla hlídání a přitom chtěla být aktivní a trochu cvičit.“ Profi Fitness Millenium, které pořádání těchto závodů zaštiťuje v Rakovníku, se do akce zapojilo až vloni, od druhého ročníku. „Tehdy jsme začali strollering nabízet v rámci našich služeb, takže jsme se zapojili i do této akce. Letos je to tedy podruhé a doufám, že ne naposledy.“

Ale pojďme již k samotné akci, která se uskutečnila v neděli 13. dubna na motokárové dráze Monako. Toto místo je velkou výhodou jak pro organizátory, tak pro účastníky. Jednak znamená, že se závody mohou konat i za nepříznivého počasí, neboť dráha je krytá, ale také, že všichni účastníci zde mají veškerý komfort.

„Jsem tu letos poprvé, ale že se něco takového koná, vím už od loňska. Jenže tehdy jsem v termínu konání byla krátce po porodu, tak jsem zúčastnit nemohla. Zatím jsem byla jen na jedné lekci strolleringu. Mám trochu vzteklouna, takže nechodím, protože by tak dlouho nevydržel v kočárku. Ale dnes si to tu chci vyzkoušet a také si trochu zazávodit,“ říká jedna z účastnic Nikola Vandasová.

Díky sponzorským darům se letos všichni závodníci, kterých se podle slov Petry Kubičkové sešlo více než vloni – celkem osmdesát tři, mohli posilnit kouskem dortu. Pak už následovaly ukázky aerobiku, jimiž se prezentovaly ty nejmladší dívky a pro něž to bylo premiérové vystoupení. Pak už se rodiče s kočárky vydali na dráhu a postupně na ni vyráželi proti sobě vždy dva soupeři na trasu dlouhou zhruba dvě stě metrů. Na programu však nebyl jen hlavní závod, který byl rozdělen do tří hlavních kategorií – maminka, tatínek a rodina, ale po loňských zkušenostech, kdy tu bylo i poměrně dost sourozenců, přidali organizátoři i vedlejší kategorie – závody dětí na odstrkovadlech a na koloběžkách.

A jak samotné kočárkové klání dopadlo? V kategorii nejmenších dětí (2 – 3 roky) zvítězila Simona Ortmannová, mezi dětmi čtyř až pětiletými vyhrál Arnošt Smutný a mezi dětmi nad šest let to byl Ondřej Pořádek. V kategorii maminky zvítězila Edita Joglová, mezi tatínky byl nejrychlejší Martin Kovárník a rodina Kovárníkových vyhrála i poslední kategorii.

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.