V minulosti se prodeje na sálech konaly, dnes už ne

Šmejdi mají v obcích červenou

RAKOVNICKO. Předváděcí akce, při nichž prodejci vyvíjejí na seniory takový nátlak, že podlehnou a nakoupí si předražené nekvalitní zboží, mají na Rakovnicku většinou smůlu. Pokud osloví takovéto firmy starosty s prosbou, zda by jim pronajali kulturní dům, odejdou v naprosté většině případů s nepořízenou. Z oslovených obcí by jim vyhověli jen v Kolešovicích.

„V našem kulturáku se podobné akce konaly poměrně pravidelně v době, kdy byla na hospodě paní Milerová. Od doby, co máme novou hostinskou, si tu žádné další nepamatuji. Firmy si to vždy domlouvaly přímo s hostinskou a nám platily za pronájem. Pokud by od nás někdo chtěl pronajmout kulturák na předváděcí akci, problém bych s tím neměl. Můj názor je ten, že nikdo nikoho nenutí, aby podobné akce navštěvoval. Lidé se dobrovolně rozhodují, jestli na ně půjdou. Pokud vědí, co je může čekat, a stejně se nechají napálit, můžou si za to sami. Za šmejdy považuji v tomto státě někoho úplně jiného,“ říká kolešovický starosta Martin Dvořák.

Také v Senomatech se předváděcí akce v minulosti konaly poměrně pravidelně. Zdejší kulturní dům na ně využívaly dvě firmy, které účastníky nejprve zavezly na prohlídku hradu Křivoklátu a poté jim v Senomatech nabízely zboží. „Firmy si většinou pronajaly kulturák na celý týden. Je to ale už nějakých pět nebo šest let zpátky. Pak se odmlčely. Dnes už bychom jim sál s největší pravděpodobností nepronajali. Zas tak velký ekonomický přínos to pro obec nemělo, navíc teď máme na sále mnohem více aktivit a akcí, které by nám blokovali. A po všech případech, které proběhly v médiích, bychom měli s podobnou záležitostí problém i z etických důvodů,“ vysvětluje Tomáš Valer, starosta Senomat.

Na sále kněževeské sokolovny se nikdy žádná předváděcí akce nekonala. „Co vím, tak se občas něco podobného uskutečnilo v hospodách, ale v sokolovně nikdy. Kdyby nás nějaká taková firma oslovila, odmítli bychom ji. Nejsem fanda takovýchto podniků. Když vidím v televizi, co se při prodejních akcích odehrává, tak bych nic takového v sokolovně neumožnila. Tu jsme pronajímali maximálně na prodej textilu,“ říká starostka Kněževsi Eva Janotová.

Také v Mutějovicích je prodej levného textilu jedinou podnikatelskou aktivitou, která má v sokolovně zelenou. Zdejší starosta Martin Pinka je striktně proti pořádání předváděcích akcí v objektech obce: „Občas se na nás podobné firmy obracejí, ale rezolutně je odmítáme. S žádnou podobnou akcí nehodlám obec spojovat. Lidé, pokud by se to konalo v sokolovně, by mohli mít pocit, že se v tom obec angažuje. Vím, že se tu občas konají předváděcí akce v soukromých hospodách. A také si vybavuji dva případy, kdy za námi byli naši občané s tím, jestli by mohli využít zasedačku pro předvedení zboží nebo ochutnávku. Těm jsme vyhověli. Nikdy se ale nejednalo o žádný podobný případ jako z filmu Šmejdi. Většinou tu prodejce lidem jen něco ukázal a za třicet minut bylo po všem. Žádné firmě, která cílí na seniory, bychom obecní prostory nepronajali.“

Stejně odmítavě se k této věci staví v Čisté, kde má sice kulturní dům pronajatý pan Šajner, ale smlouva je postavena tak, že v případě pronájmu třetí osobě musí požádat obec o souhlas. „Pokud by se jednalo o předváděcí akci, tak bychom k pronájmu souhlas určitě nedali. Nejsme zastánci těchto akcí,“ říká starostka Blanka Čebišová. Podobné odpovědi by se prodejci dočkali i ve Mšeci. „Kdysi se možná něco podobného v našem kulturáku konalo, ale už je to opravdu dlouho. Teď bychom předváděcí akci nepovolili. Ví se o tom, co se při nich odehrává. Nikomu bychom neumožnili, aby něco podobného zkoušel na lidi i u nás,“ vysvětluje místostarosta Mšeci Marek Tichý.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.