Foto

Sára (vpravo v podání Petry Bučkové) se svojí přísnou maminkou (Lenka Janíková) v příběhu „Bláznivá teta a já“.

 

Brněnské herečky představily knihy Malá princezna a Bláznivá teta a já

Listování ve dvou podobách

RAKOVNÍK. Listování je projekt, který už jedenáct let představuje poutavou formou malým i velkým divákům knihy českých i zahraničních autorů. Je založený na scénickém čtení konkrétní knihy. Jeho cílem je vzbudit u dětí, které tráví stále více času ve virtuální realitě, zájem o čtení.

V Rakovníku se projektu před třemi roky zhostila městská knihovna a od té doby se naše okresní město stalo víceméně pravidelnou štací šestnáctičlenného souboru, který Listování připravuje. V úterý 25. března zaznamenal cyklus, který probíhá v Domě osvěty, novinku. „Poprvé uvedeme dvě představení po sobě. To tu ještě nebylo. Vybrali jsme knihy určené jak pro malé, tak i pro dospělé čtenáře. Byla bych ráda, kdyby přišly děti i se svými rodiči, aby si pak mohli společně o knihách povídat,“ řekla nám k březnovému Listování ředitelka knihovny Milena Křikavová. Od 17 hodin byla scénicky „čtena“ kniha slovenského autora Jána Uličianského „Malá princezna“ a o hodinu později kniha německé autorky Sylvie Heinlein „Bláznivá teta a já“. V obou dvou se rolí zhostily herečky Lenka Janíková (Městské divadlo Brno) a Petra Bučková (HaDivadlo Brno). Odpoledním představením pro veřejnost předcházely tři dopolední pro školy.

Obě knihy se od sebe liší. „Malá princezna“ (nejkrásnější slovenská kniha pro děti roku 2009) Jána Uličianského je parafrází na nesmrtelný příběh Exupéryho „Malého prince“. Přenesený do současnosti. Malá princezna (předčasně narozená holčička) se ztratila své mamince (nejspíš „utekla“ z inkubátoru) a putuje v patrech činžovního domu, kde se snaží svoji maminku najít. V „zaseklém“ výtahu se setkává se spisovatelem (Uličianským) a posléze i s plejádou podivných sousedek. Příběh končí samozřejmě dobře a „malá princezna“ nakonec maminku najde. Jak už to při Listování bývá, do děje jsou „vtahováni“ i malí diváci. Zde prostřednictvím čtyř jazyků, kterými se na jevišti hovoří – velmi pozitivně působí snaha o zpřístupnění slovenštiny dnešní mladé generaci.

Kniha „Bláznivá teta a já“ je příběhem dívky Sáry (ta je jeho vypravěčem) a její mentálně postižené tety Matyldy. Ta je sice trošku pomatená, ale rozhodně s ní není nuda, jako s ostatními dospěláky. Na rozdíl od nich teta poslouchá, co jí Sára říká. Mamince se ovšem nelíbí, že Sára za tetou každou středu jezdí na návštěvu a vůbec se nestýká se svými vrstevníky. Proto rozhodne, že se teta odstěhuje na venkov, kde bude mít klid. S tím ani Matylda, ani Sára nesouhlasí, a proto se rozhodnou k odvážnému činu – vydají se na cestu do neznáma. Cestou zjišťují, že není všechno takové, jak se na první pohled zdá. I v tomto případě končí příběh dobře. Teta se nastěhuje do domu k Sáře a její mamince, své starší sestře.

„Obě knihy na děti zapůsobily a už tady se mě ptaly, jestli je máme v knihovně a můžou si je přijít vypůjčit. A to mě těší, protože hlavním smyslem Listování je, aby děti začaly víc číst a zajímat se o literaturu,“ dodala ředitelka knihovny Milena Křikavová.

Pokud vás čtení baví, navštivte roubenku – Lechnýřovnu, kde až do 28. dubna probíhá prodejní výstava nazvaná „Číst nás baví a Jarní sny. Radost ze společného čtení se zde snoubí s inspirací na jarní výzdobu bytu.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.