Smůla pro psí tuláky?

Nedávno jsme psali o tom, jak radní chtěli podpořit rakovnického živnostníka před jesenickým a doporučili prodej nemovitosti v jeho prospěch, přestože v nabídkovém řízení nabídl nižší kupní cenu. Podpora místních ale neplatí vždy ani pro všechny. Přesvědčit se o tom mohli provozovatelé rakovnického psího útulku. Po mnoha letech spolupráce se radní rozhodli přibrat do hry i konkurenci odvedle.

Na rakovnické radnici zřejmě žijí v přesvědčení, že pes je věc, kterou lze odložit podobně jako staré železo či pneumatiku. Jak jinak si vysvětlit, že hlavním kritériem při rozhodování o tom, kdo se bude v následujících letech starat o zatoulané psy, byla nejnižší cena? Napadlo někoho z komise, že by se mohli do přihlášených útulků vypravit, aby viděli, kde budou rakovničtí psí tuláci pobývat a někteří zřejmě i dožívat? Zajímali se o to, proč jsou nabídkové ceny tak nízké, případně tak vysoké? Pokud ne, je štěstím, že bylo první kolo výběrového řízení zrušeno a že mají možnost svoji chybu napravit.

Starosta Zdeněk Nejdl k rozhodnutí vyhlásit výběrové řízení říká: „Chtěli jsme tím motivovat majitele rakovnického útulku, aby měli snahu psi vydávat rychleji a ti se tam nezdržovali dlouho.“ Jenže ono takové vydávání psů není jen tak. Zákon totiž stanovuje lhůtu, po kterou by se pes neměl vydávat, aby měl jeho původní majitel šanci ho najít. Kteréhokoliv psa také nemůžete dát komukoli. Psi, kteří se do útulku dostávají, nejsou jen milí společníci, kteří vám budou nadosmrti vděční, že jste je zachránili z klece. Jsou tu i psi týraní, vystresovaní, psychicky labilní a opravdové bestie, s nimiž si stěží poradí zkušený chovatel. Máte snad i takové vydat komukoli jen proto, aby v útulku dlouho nezabírali místo? Máte vydat rodině s malými dětmi pitbulteriéra s nejasnou minulostí jen proto, že se do toho pejska všichni na první pohled zamilovali? Nebo někomu, kdo si do útulku nejde pro kamaráda, ale pro maso?

A pak je tu ještě jedna věc. Pokud město uzavře smlouvu s útulkem z jiného okresu, neudělá tím občanům příliš dobrou službu. Místo, aby si pro svého psího tuláka došli pěšky na okraj města, čeká je několik desítek kilometrů dlouhá cesta autem.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.