Foto

Rakovnická hřbitovní zvonice.

 

Trhliny na zvonici způsobuje vlhké podloží

Stav není tak tragický

RAKOVNÍK. Dřevěná zvonice na rakovnickém hřbitově byla dlouho považována za nejohroženější památku ve městě. Její zděná část je plná prasklin a trhlin, jež jsou, jak průzkum ukázal, stále v pohybu. Tudíž v podloží neustále dochází ke změnám, které poškození způsobují. Naštěstí ale neohrožují to nejcennější – dřevěnou konstrukci z 16. století. Statik, který stav jedné z nejvýznamnějších památek Rakovníka posuzoval, totiž přišel s potěšujícím verdiktem. Dřevěná konstrukce je nezávislá na zděném „soklu“, který je samostatným prvkem, nevynáší žádné trámy a slouží tedy pouze jako opláštění.

„Kdyby tomu tak nebylo, už by zřejmě dávno spadla. Tím, že je zděný plášť samostatný, není dřevěná konstrukce bezprostředně ohrožena. To ale neznamená, že je zvonice v pořádku. Stále je potřeba vyřešit problémy v podloží. Loni se kvůli tomu prováděl geologický průzkum, který prokázal, že celá stavba stojí na jílech, které jsou trvale zavlhčovány dešťovou vodou, která teče ze svahu. Proto je jíl houževnatý a měkký. Když je vlhko, podloží navzlíná a zvětší svůj objem, když je sucho, seschne a tím pádem dochází k destrukci šestibokého polygonu,“ říká vikariátní technik Jindřich Matuška.

Základem je tedy provést odvodnění svahu, aby už pod stavbu nezatékalo. Na odvodnění už se římskokatolická farnost dohodla s městem. Přispět by měla i Rakona. „Letos by se mělo odvodnění provést. Až se to podaří a podloží ztuhne, uvidí se, jak se bude stavba chovat dál. A podle toho se zvolí další kroky,“ říká vikariátní technik. Nejjednodušším řešením by bylo současné zdivo lokálně přezdít, ve hře je ale možnost, že by bylo zdivo nahrazeno roubenou nebo hrázděnou konstrukcí. „Dřevěný prvek by byl lehčí a lépe by fungoval se zbytkem stavby,“ vysvětluje památkářka Eva Volfová.

Přestože jsou trhliny pro zvonici spíše estetickým než technickým problémem, konstrukce ohrožena je. Nikoli zespoda, ale shora. „Šindel, kterým je pokryta střecha, už má dožito a je potřeba ho vyměnit. V některých místech dovnitř zatéká a voda ohrožuje konstrukce vikýřů. Nejhůře jsou na tom návětrné strany a obvodový límec. Výměna krytiny je nyní to nejdůležitější,“ říká Eva Volfová. Jelikož nemá rakovnická farnost, jež je majitelem zvonice, dostatek prostředků na to, aby mohl být šindel vyměněn na celé střeše (náklady jsou odhadovány na 335 tisíc korun), bude výměna probíhat postupně po etapách. Letos se začne. Farnost na zvonici získala dotaci 130 tisíc korun z Havarijního fondu Ministerstva kultury.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.