Jiří Anderle bude mít v Pavlíkově velkou expozici

Výrobní hala se mění v galerii

PAVLÍKOV. Pavlíkov bude už brzy nabízet turistům tolik lákadel, že nebudou vědět, kam dřív. Zatím zde mohou navštívit muzeum motocyklů Splněný sen, v němž jsou k vidění i historické kočárky, hračky a starožitné věci denní potřeby, nebo výstavní síň s ranými pracemi grafika a malíře Jiřího Anderleho. Už za pár týdnů nabídku rozšíří galerie Jiřího Anderleho, která se do Pavlíkova stěhuje z Pelléovy vily v Praze, kde 30. března ukončí svoji činnost.

„Pan Anderle nás velmi mile překvapil, když usoudil, že Praha už je tak napěchovaná výstavami a kulturou, zatímco regiony jsou v tomto směru takové chudičké, že se rozhodl přenést výstavu do svého rodného regionu,“ říká starosta Miroslav Truxa. V galerii budou vystaveny nejen Anderleho obrazy a grafiky, ale také jeho sbírka afrického umění. „Pelléova vila je přeci jen rozlehlejší objekt než naše prostory, celá sbírka se sem tedy nevejde, ale velká část ano. Nezdá se to, ale máme tu skoro 300 m² výstavní plochy,“ vysvětluje starosta.

Galerie vzniká v prostorách, kde do podzimu 2011 podnikala firma Fauser, tedy v hale v přízemí budovy Úřadu městyse Pavlíkov. Poté, co firma, jež se zabývala šitím prádla, odešla, hledal městys nového nájemníka. „Samozřejmě jsme měli zájem, aby se sem vrátila nějaká podnikatelská činnost, která přináší pracovní příležitosti. Inzerovali jsme nabídku pronájmu, jenže zájem ze strany podnikatelů nebyl. Už v listopadu 2011 jsem se panu Anderlemu zmínil, že tu máme volné prostory. Ale spíš jsme uvažovali, jestli by se mu nehodily jako depozitář, což by nevyžadovalo žádné stavební úpravy,“ vysvětluje starosta.

Ve chvíli, kdy bylo jisté, že sbírka Pelléovu vilu opustí, si mistr na Pavlíkov vzpomněl. Prostory si prohlédl a byl z nich nadšený. Některé prvky, například stará světla, která se tradičně používala ve výrobních halách, ho zaujaly natolik, že si přál je zachovat.

„Pak jsme se tu s ním, s projektantem a lidmi z Nadace Milady a Jiřího Anderlových sešli a na základě různých návrhů a připomínek projektant vypracoval dokumentaci a podle té se nyní staví. Museli jsme si zažádat o změnu užívání prostor z výrobních na výstavní, z čehož vyplývají i různé povinnosti, například to, že vchod musí být bezbariérový, sociální zařízení musí mít určité parametry, dveře musejí mít pro případ požáru panické otevírání a podobně. Proto v současnosti dochází k přestavbě prostoru. Myslím si, že výsledek bude báječný,“ říká Miroslav Truxa.

Městys přestavbu financuje ze svého. Vše mělo tak rychlý průběh, že nebylo možné zažádat o dotaci a zároveň dokončit stavební úpravy do konce února, jak se Pavlíkovští s nadací dohodli. Během března by se již měly do nové galerie začít navážet výstavní artefakty. „Jaro by nám mělo přinést výstavu v plném lesku a kráse. Jaký bude režim provozní doby, zatím nevíme. Vůbec nejsem schopen odhadnout, jaký bude o výstavu zájem, proto z počátku zavedeme stejný režim, jaký máme u výstavní síně. Na dveřích bude uvedeno telefonní číslo, na které zájemce o prohlídku zavolá a my mu přijdeme otevřít. Pokud to nebude dostačovat, zaangažujeme nějakého brigádníka a zavedeme pravidelnou provozní dobu,“ uzavírá starosta.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.