Foto

Zdeněk Nejdl ve své pracovně.

Deset otázek pro starostu královského města Rakovníka Zdeňka Nejdla

Volebního roku 2014 se neobává

RAKOVNÍK. Přelom roku je pro mnohé z nás dobou bilancování a předsevzetí. Výjimkou není ani starosta královského města Rakovníka Zdeněk Nejdl. V jeho pracovně na radnici jsme jej den před loňským Silvestrem zastihli v plném pracovním nasazení. Položili jsme mu deset stručných otázek. Podmínkou bylo deset stručných odpovědí.

Byl uplynulý rok 2013 pro rakovnického starostu spíš úspěšný nebo neúspěšný?

Spíš úspěšný. Za úspěch považuji, že jsem stále starostou, že jsme neřešili žádný skandál ani zásadní problém. Město nečelí žádné žalobě. Investiční akce, které jsme si předsevzali, se podařily dokončit. Rozpočet se naplnil podle předpokladů.

Kdybyste směl jmenovat pouze jednu úspěšnou investiční akci?

Pro mě je to rekonstrukce Vladislavovy ulice. Akce v hodnotě 10 milionů byla dlouhodobě předmětem různých polemik. Začala v letošním roce a také v něm byla řádně dokončena.

Zkuste vzpomenout významnou neinvestiční akci?

Určitě bych vyzdvihl 5. ročník Rakovnického cyklování. Je výjimečné účastí lidí, rozsahem programu i doprovodných akcí. Město prezentuje i zviditelňuje. Cenné na akci je, že se na ní nezištně podílí řada rakovnických občanů pod skvělým vedením ředitelky informačního centra a knihovny Mileny Křikavové.

Co starostu nejvíce trápí? Co se trvale nedaří vyřešit?

Mrzí mě, že se v tomto volebním období nepodaří zahájit rekonstrukci bývalé školní jídelny na multifunkční vzdělávací centrum. Bohužel zatím nebyl žádný vhodný dotační titul, abychom stavbu na Žižkově náměstí mohli zahájit.

Kdyby přišel štědrý sponzor s padesáti miliony. Kam byste je investoval?

Určitě právě do vzdělávacího centra. Pod jednou střechou by tu mohla být knihovna pro děti i dospělé. Ve spolupráci se sousedním gymnáziem by zde mohl vzniknout i studentský kampus.

Dotační tituly EU se využívají na regenerace sídlišť a památkové zóny. Přitom občany ve městě víc trápí rozbité komunikace. Lze vůbec peníze z EU použít i na chodník v nejzastrčenější části města?

Možná se to nezdá, ale ročně jde do oprav komunikací mimo větší investiční akce dalších devět milionů. S podporou regionálních operačních programů jsou většinou dotovány investiční akce od milionu a výš a musí k tomu být přidán ještě nějaký další důvod. Využili jsme toho při rekonstrukci silnice do Huřvin, kde jsou i objekty pro podnikání. Podobná dotace byla i na Vladislavovku, která spojuje dvě silnice druhé třídy.

Kdybyste měl jmenovat jednoho úředníka, který se v roce 2013 nejvíce zasloužil o Rakovník?

Věci strategického významu se mi nejlépe řeší s paní architektkou Janou Jirátkovou. Celé oddělení rozvoje a investic, které vede, má vysoce profesionální přístup.

Co je hlavní investicí roku 2014?

Třetí etapa regenerace historické části města. To znamená rekonstrukce Vysoké ulice.

Rok 2014 je rokem komunálních voleb. V parlamentních volbách zažila ODS fiasko. Neobáváte se, že vás něco podobného čeká, když budete znovu kandidovat?

Neobávám a do zastupitelstva města chci kandidovat jako lídr ODS. Pokud budeme úspěšní, jsem připraven ucházet se o uvolněnou funkci. Nyní jsem předsedou rakovnické organizace a místopředsedou oblastní rady. Byl jsem nominován na kongres a doufám, že po něm bude ODS pro většinu lidí důvěryhodnější.

Jaké máte předsevzetí a vzkaz pro občany na prahu roku 2014?

Možná to bude znít pateticky, ale především chci i nadále dobře řídit tohle město. Občanům bych popřál především hodně zdraví a vzkázal, aby nehledali za každou cenu štěstí, protože možná nejšťastnější chvíle svého života prožívají právě teď.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.