Foto

Bordel na ministerstvu v podání Antonína Tolkačeva (na kolenou), Romana Nového a Jakuba Týbla (vpravo). Pánům skvěle sekundovala i dámská část Divadelního spolku Tyrš – Barbora Kosárová, Iva Černá a Karolína Matějková.

Při generálce rozkousal lánský principál tužku

Bordel na ministerstvu školství

LÁNY. Je až neuvěřitelné, jaké úsilí jsou herci Divadelního spolku Tyrš Lány ochotni vynaložit pro nastudování nové hry. Přitom i předposlední hra A je to v pytli se kromě premiéry hrála jen třikrát, a to se jednalo o úspěšné představení (což potvrdila i odborná porota na přehlídce v Lázních Toušeň).

Podle principála souboru Romana Havelky podobný osud možná nemine ani poslední kus. Inu vypadá to, že Lánským spíš než počet repríz konvenuje samotný proces zkoušek a hlavně výroční potlesk v přeplněné sokolovně. Salvy smíchu a slova uznání domácího publika nebraly konce ani 30. prosince při premiéře komedie Bordel na ministerstvu.

„To, co pro letošní představení udělali členové souboru, je i z mého pohledu režiséra obdivuhodné. Patří jim dík. Byli to právě oni, kdo mě upomínali a doslova honili do zkoušek. Na nastudování jsme měli dva měsíce času a před premiérou se zkoušelo až třikrát v týdnu pozdě do noci plus víkendy. Berme úvahu, že mnozí mají rodiny a ráno musí do pracovního procesu. Padali jsme doslova na hubu,“ vzpomíná v šatně Roman Havelka.

Na to, že je krátce před prvním zvoněním a hlediště totálně vyprodané, vyzařuje jeho tvář obdivuhodný klid. „Máme za sebou dvě generálky. Napoprvé to šlo fantasticky, až jsem si přál, aby to trošku pokazili. Za to napodruhé to bylo šílené a rozkousal jsem přitom tužku. Fakt nevím, co z toho bude,“ odlehčuje sarkasticky režisér.

I při výběru posledního kusu postupoval Roman Havelka podle osvědčeného scénáře. Hra musí být komedie na míru šitá počtu i typům lánských herců. Většina z nich hrála i v předchozím kusu. „Nerad je šroubuju do něčeho, co by jim nesedělo. Vycházím z jejich naturelu i výrazových prostředků. Vybírám tak z pěti her. U čeho se směju, to nasadím,“ uvádí režisér, jemuž s dramaturgií pomáhala čerstvá absolventka JAMU Romana Pavlíčková.

Volba tentokrát padla na hru autorské dvojice Jeana Franco a Guillaume Melanie Bordel na ministerstvu. Že jsme v kanceláři ministra školství Francie divák pozná podle okna s výhledem na Eiffelovku. V neměnné scéně se pak rozehrává příběh, jehož hlavní protagonistkou je šéfka kabinetu (Barbora Kosárová). Již léta doprovází v politické kariéře současného ministra (Roman Nový), ale její citový život je díky zaběhlým konvencím velmi chudý. To trápí jejího nonkonformního otce Cecila (výborný Antonín Tolkačev), který se snaží své dceři i vnučce (Karolína Matějková) vnuknout myšlenku, že mají žít tak, jak samy chtějí.

„Jestli někdo čeká představení typu Jistě, pane ministře, tak bude možná zklamán. Hra je především o mezilidských vztazích. O tom, že by člověk neměl žít podle toho, co si myslí okolí, ale podle svého vlastního rozumu. Je to i hra o vypětí dnešní doby, kdy lidé podřizují vše svojí práci a kariérnímu růstu, což je vlastně také špatně,“ varuje Havelka.

Že se humor komedie plné zvratů a bláznivých eskapád donesl až do zadních řad, lze usoudit z reakcí diváků a neutuchajícího potlesku při děkovačce. Máte-li rádi vtipná ochotnická představení, určitě si nenechte ujít první reprízu, která se uskuteční v lánské sokolovně 18. ledna od 19 hodin. Kdoví, třeba je pro Bordel na ministerstvu zároveň i poslední.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.