Navyšování „díky“ Strašecí

RAKOVNICKO. Poslední listopadové úterý se uskutečnila valná hromada Svazku měst a obcí Rakovnicka pro dopravní obslužnost. Hlavním bodem jednání bylo vystoupení Nového Strašecí a v důsledku tohoto kroku navýšení příspěvku zbývajících obcí.

V úvodu předseda svazku Jiří Loskot uvedl, že podle jeho mínění jsou všechny důvody k vystoupení zástupné. Jeden z hlavních argumentů – špatné hospodaření svazku se prý opírá pouze o názvosloví hospodaření se ztrátou. Ztráta je podle něho pouze účetní pojem a o vlastním hospodaření vypovídá například to, že v roce 2009 bylo možné snížit původní příspěvek o padesát korun. „Bohužel jedenáct zastupitelů jsem nepřesvědčil, i když jsem předložil konkrétní výsledky. Nepřesvědčil jsem je ani o tom, že informace o navýšení v příštím roce je zavádějící.“

Na poslední z důvodů vystoupení – snahu Strašecí podporovat svůj mikroregion i směrem ke Kladnu – reagoval tím, že je možné změnou stanov rozšířit aktivity svazku i na Kladensko. „Ale ani tentokrát jsem nikoho nepřesvědčil. Proto se domnívám, že rozhodnuto bylo již před zastupitelstvem. To schválilo i vyčlenění částky 300 tisíc na podporu dopravní obslužnosti v rámci mikroregionu, což je nesystémové řešení oslabující pozici Rakovnicka pro další vyjednávání s dopravci i samosprávou kraje. Jak to jedenáct zastupitelů v čele se starostou myslí vážně s podporou dopravy směrem ke Kačici, dokazuje i odpověď na žádost ČSAD Slaný o příspěvek na linky tímto směrem. Jednalo se o částku 23 tisíc a starosta v den rozhodnutí o vystoupení ze svazku odpověděl, že tímto požadavkem se zabývala rada města již v roce 2001 a zamítla jej,“ uvedl Jiří Loskot.

Starosta Filip poté přečetl stanovisko města, v němž mimo jiné zaznělo i to, že Strašecí očekávalo, že svazek bude aktivní v hledání řešení, aby nedošlo k navýšení příspěvku, což se prý nestalo. „V tuto chvíli jsme si vyžádali seznam dotovaných spojů, které zajíždějí do Nového Strašecí, a pracujeme na způsobu, jak je podpořit.“ Na přímou otázku Jiřího Loskota, v čem spatřuje špatné hospodaření svazku či jak si představoval onu aktivitu, když on absolvoval řadu jednání na kraji, řekl pouze, že odpoví písemně.

Po této debatě se hlasovalo o navýšení příspěvku obcí na příští rok, které je podle předsedy svazku nutné zejména kvůli vystoupení Nového Strašecí. Takže, i když se letos podařilo to, co by mělo být standardní – převzetí některých dalších spojů krajem – příspěvek musel být navýšen o dvacet korun na obyvatele.

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.