Náklady na vytápění klesnou i školce a obecnímu úřadu

Vyjde-li dotace, zateplí kulturák

LUBNÁ. Pokud Lubné vyjde žádost o dotaci z Regionálního operačního programu Střední Čechy, zateplí tři budovy, které má ve svém majetku. Nejvýraznější úspory očekává v případě kulturního domu, který má největší tepelné ztráty.

„Obec má v majetku čtyři budovy, ale tou čtvrtou je škola, kde už je zateplení hotové deset let, tedy od doby, kdy se dělala její celková rekonstrukce. Teď jsme se rozhodli zaměřit na zbylé tři – mateřskou školu, obecní úřad a kulturní dům. Pokusili jsme se vše připravit už do první výzvy k předkládání žádostí, ale termín byl velmi šibeniční. Za několik týdnů nebylo možné zpracovat projektovou dokumentaci,“ říká starosta Pavel Vyskočil. Obec tedy podala žádost do druhé výzvy.

Rozsah úsporných opatření vyplynul z energetického auditu, který zpracování projektu předcházel.„Úřad je stará kamenná budova, u ní proto chceme jen vyměnit okna a zateplit stropy. A u školky už máme okna vyměněna z předchozí rekonstrukce. U té se tedy bude jen zateplovat fasáda. Největší objem prací tak bude u kulturního domu, kde musíme vyměnit všechna okna a zateplit střechu i celý plášť budovy. Dalo by se například postupovat tak, že bychom nejprve zateplili hospodu a až v druhé fázi sál, ale pokud budeme úspěšní s dotací, bylo by to nesmyslné. Lepší je udělat obojí naráz,“ říká starosta.

Kulturní dům v Lubné má největší sál na Rakovnicku. Stavěl se za socialismu, od té doby prošel jen minimálními úpravami. Například okna jsou ještě původní kovová, která velmi špatně těsní. A budova jich má kolem sedmdesáti.

„Tenkrát se stavělo z toho, co bylo. Dnešním normám už to dávno nevyhovuje. Strop sálu asi zateplený je, ale tehdy nebyly tak kvalitní materiály jako dnes, takže má izolace jen minimální účinek. Proto si od zateplení kulturního domu slibujeme opravdu výrazné úspory nákladů. Když je dlouhá zima, tak jako byla loni, kdy se topilo od října do dubna, je spotřeba obrovská. Ve všech našich budovách topíme plynem. Plynové kotle máme od roku 1999, kde se obec plynofikovala,“ říká Pavel Vyskočil.

Některé dotační programy na snižování energetické náročnosti budov vyžadují i výměnu topného zařízení. Regionální operační program Střední Čechy to však nevyžaduje a plynové kotle v obecních budovách zatím nejsou tak staré, proto obec výměnu žádného z nich do žádosti nezahrnula. „Zaměřili jsme se čistě na zateplení budov. Už to samotné znamená náklady přes čtyři miliony korun,“ uzavírá lubenský starosta.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.