Za fotky Ratha před soudem

RAKOVNÍK. Již potřetí zasedal okresní soud v případu praporčíka Vězeňské služby, který se dopustil neoprávněného přístupu do počítačového systému a zároveň zneužití pravomoci veřejného činitele. Bývalý oráčovský dozorce Michal P. je souzen i za vyžádání a přijetí úplatku pět tisíc korun. Případ je úzce spjat s kauzou Davida Ratha a spol.

Když bývalý hejtman nastoupil do vazební věznice v Litoměřicích, musel jako další obvinění absolvovat fotografování. Pořízen byl trojsnímek, na němž je pachatel zobrazen z levého a pravého profilu a zepředu. Právě tyto fotografie se 2. června loňského roku objevily v deníku Blesk. Šetřením generální inspekce policejních sborů se ukázalo, že si je z počítačového systému neoprávněně stáhl jeden z pracovníků věznice Oráčov a nabídl je Blesku za pět tisíc.

V prvním hlavním líčení byl vyslechnut obžalovaný, v dalším pak několik svědků a byla provedena řada listinných důkazů včetně fotografií v deníku Blesk. Ve čtvrtek 17. října, kdy hlavní líčení pokračovalo potřetí, měli být vyslechnuti tři svědci. Nadřízený obviněného a dva zástupci deníku. Nakonec byl vyslechnut pouze první ze jmenovaných, neboť se ukázalo, že druhý z předvolaných svědků byl v této kauze také obviněn a je proti němu vedeno trestní řízení. Třetí svědek odmítl vypovídat, neboť se akce také zúčastnil a obává se, že by i proti němu mohlo být vzneseno obvinění.

Svědek, který u vězeňské služby pracuje již více než dvacet let, přičemž v poslední době jako zástupce vedoucího výkonu trestu, popsal soudu, jak do doby vzniku této kauzy fungoval počítačový vězeňský systém. „Dnes se každý z dozorců může podívat na informace o vězních pouze ve své věznici, dříve si mohl přečíst základní data i o lidech vězněných jinde. Dříve bylo běžné dívat se na vězně z jiných nápravných zařízení. Občas jsem to dělal i já. Dnes už nemůže nikdo vyhledat nic, co se netýká služebních záležitostí spojených s naší věznicí. Jsme prakticky odříznutí od světa,“ pokračoval.

Podle něho se nikdy dříve nestalo, že by někdo z pracovníků vězeňské služby vynesl nějaké informace či dokonce fotografie. „Všichni jsme byli proškoleni, že věci týkající se výkonu naší služby musí zůstat za zdmi věznice. V tomto smyslu jsem i já proškoloval své podřízené. Pokud by k tomu došlo, bylo by to posuzováno jako porušení pracovní kázně,“ uzavřel svou výpověď. Hlavní líčení pak bylo odročeno na 7. listopadu.

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.