Foto

Mistrové a učnice, které na vítězné roládě pracovaly, prezentují spolu s ředitelkou školy oceněný výrobek a získané ceny.

 

ISŠ Jesenice uspěla v soutěži Středočeská regionální potravina

Roládu ocenilo ministerstvo

JESENICE. Jahodová roláda smetanová je tak dobrá, že ji sníte dřív, než si vzpomenete, že ji musíte také vyfotit. I když by byla fotografie vyjedeného talířku asi nejvýstižnější. Integrovaná střední škola Jesenice totiž s roládou zaznamenala skvělý úspěch. Získala ocenění v soutěži Středočeská regionální potravina. Porota ji vyhodnotila jako nejchutnější v kategorii cukrářské výrobky. ISŠ Jesenice byla jedinou školou v soutěži.

Značku Regionální potravina uděluje ministerstvo zemědělství čtvrtým rokem. Cílem soutěže je podpořit výrobce domácích potravin a motivovat zákazníky, aby jejich výrobky vyhledávali. Získat tuto značku je prestižní věc. „Do soutěže jsme se přihlásili poprvé loni, a to s výrobkem jesenický řez. Hodnocení jsme sice neměli špatné, ale způsobily nám problém arašídy, protože nejsou surovinou domácího původu. Bez nich by ale řez nebyl takový. Je postavený především na zvláštní chuti arašídů. Dají se nahradit jinými ořechy, ale už to není ono. Kvůli arašídům jsme nesplnili podmínku využití surovin z daného kraje,“ říká ředitelka školy Eva Tomková.

Letos už si škola dala na tuto podmínku pozor a do soutěže přihlásila jahodovou roládu. Do jejího sortimentu patřila už delší dobu, ale v jiné podobě. Mistrové a učnice ji pro soutěž upravily a zdokonalily. „Původní roláda obsahovala jinou náplň a suroviny od jiného dodavatele. Rozhodli jsme se ji vylepšit a vytvořit lehký, dalo by se říct až letní, výrobek, který bude mít jemnou, ale přesto výraznou chuť,“ říká ředitelka. Porota soutěže ji nakonec popsala takto: Roláda je z lehké šlehané hmoty. Povrch je zdobený grafickým vzorem červené barvy s leskem. Roláda je naplněna smetanovou a jahodovou náplní šachovnicového vzoru. Chuť je výjimečná svou jemnou jahodovou příchutí, která je zjemněna smetanou.

Na roládě se v cukrářské dílně pracovalo několik týdnů. Vylepšovala se nejen chuť, ale i podoba. Grafický vzor na povrchu například vymyslely učnice Sára Zikmundová a Petra Šmiková. Pokud si myslíte, že se zdobí, až po upečení, mýlíte se. „Grafika se dělá tak, že se z piškotové hmoty odebere část, která se obarví potravinářskou jahodovou barvou. My jsme ji ještě zředily aromatem, aby měl i piškot jahodovou chuť a vůni. Pak se na plát rozetřené piškotové hmoty udělají jemné linky a různě se přes ně projíždí špejlí. Poté se dá hned péct. Je to lehká šlehaná hmota, proto nesmí dlouho stát, jinak by slehla a srazila se. Lesklý povrch dělá želatina, kterou potřeme stočenou roládu,“ popisuje mistrová Marie Poláková.

Samotná soutěž probíhala v červnu, výsledky byly známy koncem školního roku, slavnostní vyhlášení se konalo až na začátku října na výstavišti v Lysé nad Labem, a to během výstavy Zemědělec. Diplom a cenu předával vítězům ministr. Všichni ocenění měli za povinnost během výstavy prezentovat svoje výrobky. „Jahodová roláda smetanová se jako oceněný výrobek degustovala. Zbytek našeho sortimentu jsme po čtyři dny výstavy prodávali,“ říká ředitelka. A měli s nimi obrovský úspěch.

Oceněnou roládu nyní musí škola označovat značkou Regionální potravina, zachovat její kvalitu, výrobní postup a používané suroviny. „ Z vítězství máme velikou radost, je to ocenění, že děláme svoji práci dobře a že se ubíráme správným směrem. Je to pro nás veliká motivace,“ uzavírá ředitelka.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.