Jiné povahy a zájmy – uvádějí manželé v krizi nejčastěji

S podzimem přibývá rozvodů

RAKOVNÍK. Podzim je období, kdy mají rozvodoví soudci nejvíce práce. Podzim a také období po vánočních svátcích. Letní dovolené a Vánoce totiž bývají pro manželství, kterým to neklape, poslední zkouškou, zda má smysl svazek udržet. Pokud i tato poslední snaha selže, končí manželé u soudu. To je jeden ze zajímavých poznatků, o něž se při mezioborovém setkání v rakovnickém centru psychologicko-sociálního poradenství podělila soudkyně Jaroslava Lajpertová.

Vzhledem k tomu, že podzim je obdobím největšího náporu žádostí o rozvod, dá se už teď očekávat, že bude letos u rakovnického soudu rozvedeno více dvojic než loni. Za loňský rok jich bylo 158, letos jen za prvních osm měsíců již 138. Mnohem častěji podávají žádost o rozvod ženy. Zhruba polovina rozvedených manželství je bezdětných a vesměs jsou pro rozvod rozhodnuti oba.

„I druhý z manželů už je ve chvíli, kdy partner podá žádost o rozvod, se situací smířen. V každém rozvodu se ale přesto snažím manžele nejprve směrovat na manželskou poradnu s tím, zda se přeci jen nechtějí pokusit manželství zachránit. Někdo přijde s tím, že už v poradně byl, někdo s tím, že partner do poradny jít odmítá, protože je to pod jeho úroveň. Někteří rovnou řeknou, že si nemyslí, že by to mělo cenu,“ říká Jaroslava Lajprtová.

A jaké jsou nejčastější důvody rozvratu manželství? Podle soudkyně je to stále stejné. Nejčastěji manželé uvádějí rozdíl povah a zájmů. „Co se týče sexu, tak kvůli němu se dnes lidé nerozvádějí. Občas se jako důvody objevuje zlé nakládání, nezájem o rodinu, alkohol nebo nevěra. V těchto příčinách častěji figurují jako viníci muži,“ přibližuje Jaroslava Lajprtová.

V dnešní době se spousta párů rozvádí tzv. dohodou. Předem se dohodnou, kdo se postará o výchovu a výživu dítěte, jak bude rozdělen společný majetek a zašlou veškeré dokumenty soudu s žádostí, aby rozhodl bez jednání. Soud pak zašle manželům rozvodový rozsudek, aniž by museli předstoupit před soudce.

V naprosté většině manželství, kde jsou děti, jsou po rozvodu svěřeny do péče matce. V minulém roce bylo jen šest případů, kdy dostal dítě do péče otec. Letos (za prvních osm měsíců roku) zatím jen čtyři. I na našem malém okrese jsou případy, kdy je dítě svěřeno do střídavé péče. „Loni jsme do péče obou rodičů svěřili dítě ve čtyřech případech, letos do konce srpna už v šesti. Pokud rodiče s tímto návrhem přijdou, jsou rozumní, žijí ve stejném městě a pro dítě to nebude znamenat změnu školy a kamarádů, není důvod, proč by to nešlo. I když si nemyslím, že je to pro dítě to nejlepší řešení. Kdysi jsem střídavou péči hodně podporovala a lidem ji doporučovala, ale dnes už jsem jiného názoru. Pro dítě je nesmírně těžké, když týden bydlí na jednom místě a další na jiném. U každého z rodičů jsou jiné návyky, jiné způsoby ukládání věcí, jiná pravidla usínání nebo jídla. Dítě pak neví, kde má vlastně domov,“ uzavírá soudkyně.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.