Do prvního výběrového řízení přišla jediná nabídka

Méně protopí škola i senioři

JESENICE. Ohřejí se stejně, ale zaplatí o polovinu méně. Díky úspěšným žádostem o dotaci město Jesenice sníží náklady na vytápění základní školy a domu s pečovatelskou službou v ulici v Zahradách. U objektu DPS se projekt týká jen zateplení stěn a půdy, ve škole dojde i k výměně oken, kotle a celé otopné soustavy.

„Ve škole jsme měli roční náklady na topení od 800 tisíc do milionu korun. Záleželo, jak dlouhá byla topná sezona, takže v posledních letech jsme se pohybovali spíše kolem milionu,“ říká ředitelka ZŠ Jesenice Danuše Vopatová. Plánované úpravy by měly tuto částku srazit zhruba na polovinu, investice by se tedy měla městu vrátit celkem brzy. Z Operačního programu životního prostředí získalo na zateplení školy dotaci ve výši 28 100 tisíc korun. Náklady jsou v projektu vypočítány na 34,6 milionu korun. Jaké budou ve skutečnosti, se zatím neví, jelikož vyhodnocení výběrového řízení na dodavatele teprve probíhá.

„Původně se mělo začít v září, ale do prvního výběrového řízení přišla jen jedna nabídka, proto bylo vyhlášeno znovu,“ říká ředitelka. Mezitím začala topná sezona, a tak musel být termín zahájení stavby odsunut na 1. března. Firma tak bude mít na realizaci jen půl roku. Začne výměnou oken a vchodových dveří, což jsou práce, které nijak neohrozí provoz školy. „Ve všech učebnách už jsou okna vyměněna z minulých let. Za provozu se může pracovat i na zateplování, i když musíme předem počítat, že se při tom bude bouchat a vrtat, ale to se dá nějaký čas vydržet,“ říká Danuše Vopatová.

Přestože okna v učebnách a polovina v tělocvičně už jsou nová, zbývá na budově vyměnit ještě více než třetina oken. „Stará okna jsou například ještě ve spojovací chodbě, v pavilonu dílen, na chodbách nebo sociálkách. V tělocvičně je hotová zatím jen západní stěna,“ říká místostarosta Jesenice Roman Valuš. Zateplovat se budou jak stěny, tak střecha.

Další výraznou úsporu přinese celková výměna otopné soustavy. Nový systém bude mnohem efektivnější. „V současnosti se vytápění nedá nijak regulovat. Je to jen jedna větev, takže se musí stále topit ve všech pavilonech. Po rekonstrukci bude mít každý pavilon svoji větev, a tak se bude moci topit jen tam, kde to bude potřeba. S projektanty jsme se také dohodli na systému ovládání počítačem. Vedení školy tak bude moci například nastavit, aby se v tělocvičně zapnulo topení každou středu v 15 hodin a ve 20 hodin se zase vypnulo,“ popisuje místostarosta.

Samozřejmě to ale neznamená, že bude počítač řídit všechno. I nadále bude muset být ve škole kotelník, který bude přikládat a kontrolovat kotel. Město sice nejprve zvažovalo alternativu vytápění tepelnými čerpadly, nakonec se ale rozhodlo zůstat u kotlů na uhlí. Ty nové však budou mít vyšší účinnost. Výměna otopného systému je plánována na letní prázdniny.

V Operačním programu životního prostředí město uspělo i s žádostí na zateplení domu s pečovatelskou službou. Dotace se týká DPS v ulici v Zahradách, což je budova z 90. let minulého století. „Okna už jsou v budově nová, zbývá jen zateplit stěny a půdu. V tomto případě úsporu nákladů za vytápění nepocítí město, ale nájemníci. Náklady na topení zde totiž platí senioři, kteří zde bydlí. Už s výměnou oken byla úspora znát, nyní se ještě zvýší. V pečovatelském domě se topí přímotopy. U tohoto systému vytápění zůstaneme i nadále,“ říká Roman Valuš. V projektu byly náklady vyčísleny na 1,9 milionu korun, dotace činí 1,3 milionu korun. Výběrové řízení na dodavatele se vyhodnocuje.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.