Foto

Slavnostní přípitek při otevření novostavby bytového domu pro seniory v Rudě.

 

Od října se začnou stěhovat první klienti

Osm nových bytů pro seniory

RUDA. Bytový dům pro seniory v Rudě už přijímá klienty. Zájemci si ho mohli prohlédnout minulý týden během dne otevřených dveří. Zatím se přihlásili dva, bytů je osm.

„Den otevřených dveří nás velmi mile překvapil, lidé sem chodili celý den. Nejen místní, ale i z různých míst okresu, protože jsme informaci dali do novin. Ohlasy byly příznivé. Většinou návštěvníci pěli chválu s tím, že nečekali, že to bude tak pěkné a prostorné. A někdy byla víc nadšena rodina než samotný klient, ale tak to asi bývá,“ říká starostka Pavlína Urbanová.

Byty jsou opravdu prostorné. Každý má chodbu, z níž je vstup do koupelny s WC a do kuchyně. Z ní je přístup do pokoje. Kuchyně je dostatečně velká na to, aby byla zároveň obývacím pokojem. „Byty mají rozlohu 40 až 50 m² a je pravda, že někteří senioři, kteří se tu byli podívat, říkali, že je to pro ně až zbytečně veliké. Ale nechtěli jsme tu mít jen malé kamrlíky, chtěli jsme byty, ve kterých mohou bydlet i dvojice,“ vysvětluje starostka.

Půdorys domu, který navrhl Ateliér A1 architekta Karla Zusky, připomíná písmeno U. Velký centrální prostor bude společný pro všechny a může sloužit i jako společenská místnost. „Není problém, abychom do vestibulu umístili nějakou sedačku, aby si klienti mohli spolu sedět a povídat si. Bude záležet na nich samých, jestli o to projeví zájem, protože když jsme se ptali v Rynholci a Řevničově, říkali nám, že do společenských místností nikdo nechodí. Tady to ale není vyloženě samostatná místnost, spíše společná chodba, takže by zájem mohl být. Dalším společným prostorem je zahrada, kde jsme udělali pergolu,“ říká Pavlína Urbanová.

O údržbu vestibulu, zahrady a topení se budou starat dvě zaměstnankyně na částečný úvazek. Obec má také rozjednáno s pečovatelskou službou, že pokud by měl někdo z obyvatel domu zájem o donášku nákupu, obědů a podobně, zařídí jim to. Navíc zde budou fungovat tísňová tlačítka pro krizové situace. Bytový dům má i dvě prostorné půdy. „ I ty bychom mohli v budoucnu využít, pokud by vznikla potřeba. Zatím to budou jen půdy, kam si například budou moci obyvatelé uložit nábytek, který se jim do bytu nevejde,“ říká starostka.

Obec o bytový dům pro seniory velmi stála, když se tedy loni naskytla možnost získat na jeho výstavbu dotaci, neváhala. Koupila pozemek se starou dřevotřískovou ubytovnou, kterou zbourala, nechala si zpracovat projekt a vypracovala žádost o dotaci. „Na všechno bylo velmi málo času, ale podařilo se nám to stihnout. Z podpory bydlení Ministerstva pro místní rozvoj ČR jsme dostali dotaci 4 800 tisíc korun. Každý vytvořený byt pro seniory totiž může získat maximální podporu 600 tisíc korun. Zbylé náklady, což byla částka přes pět milionů, jsme hradili ze svého. Museli jsme si kvůli tomu vzít úvěr, jelikož jsme se finančně vyčerpali při stavbě kanalizace. Ale neváhali jsme, protože ministerstvo vyhlásilo vhodný dotační program a nikdo netušil, jestli tak výhodné podmínky ještě někdy budou,“ vysvětluje Pavlína Urbanová.

Bytový dům přijímá seniory nad 70 let, případně i mladší s lehkým zdravotním postižením. V domě není stálá pečovatelská služba, proto musejí být klienti soběstační a schopni samostatného života. Obyvatelé Rudy budou mít přednost. „Někteří potenciální klienti se nás ptali, jestli je možnost, aby si s sebou vzali psa. Mít psa v bytě se nám moc nezamlouvá, ale pokud má někdo psa navyklého žít doma, těžko budeme klienty nutit, aby ho zavírali venku do kotce. Se psem tedy nebude problém, pokud tu nebude nic devastovat nebo nebude škodit ve společných prostorách,“ říká starostka. Klienti se mohou začít stěhovat od října.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.