Počasí se podepsalo na kvalitě, výnosy jsou nadprůměrné

Sklizeň se opozdila o 14 dní

RAKOVNICKO. Letošní počasí šlo z extrému do extrému. Nejdříve bylo tolik vody, že měli zemědělci úrodu zaplavenou, pak přišla sucha a tropické teploty. Přesto mohou být s úrodou spokojeni. Výnosy řepky i obilovin jsou o dvacet procent vyšší než loni.

„Rok to byl náročný. Byla dlouhá zima a pozdní nástup jara se projevil jak na obilovinách, tak řepkách. Pak přišlo chladné jaro, po něm velké deště a když už se to konečně ustálilo a červen vypadal nadějně, nastoupil červenec s vysokými teplotami a suchem. Nakonec ale výsledek není špatný. Výnosy jsou nadprůměrné, takže můžeme být spokojeni,“ říká Jaroslav Mikoláš, předseda rakovnické okresní agrární komory.

Počasí přineslo oddálení sklizně. Sklízet se začínalo o zhruba čtrnáct dní později než bývá běžné. „To hlavní gró se začalo sekat až v srpnu, takže je trochu problém se zakládáním nových porostů. Řepka by v naší oblasti měla být na poli do 25. srpna, což se zřejmě nestihne. Řepky se obecně pěstují na plochách po ozimých ječmenech, který se tu běžně sklízí od 12. do 15. července, letos to ale bylo až koncem července, takže jsme přišli o čas, který máme za standardních podmínek na orbu,“ vysvětluje předseda s tím, že se dá předpokládat, že se na Rakovnicku bude řepka sít ještě první zářijový týden.

Běžně se sklízí nejprve ozimý ječmen, pak řepka, pšenice a jarní ječmen. Letos to bylo vše takřka souběžně. Velké zemědělské firmy tak měly problém stíhat.

„U nás v Lupofytu jsme například sekali část raných pšenic, pak jsme to přerušili kvůli kroupám, které částečně poškodily řepku, a aby nedopadla úplně špatně, přešli jsme na řepku. A rané pšenice, které měly být před řepkami, jsme sklízeli až po nich. Ale zvládlo se to, dnes je 20. srpna a máme sklizeno. Naštěstí byl příznivý týden, kdy se toho spoustu stihlo. Před týdnem bylo k pondělku na okrese posekáno jen třináct procent pšenic, teď o sedm dní později už je to 65 procent,“ říká.

Jinak počasí negativně ovlivnilo také kvalitu plodin, a to dost zásadně. Loni se sklízela především potravinářská pšenice a krmné bylo minimum. Letos se to rýsuje obráceně. „Potravinářské pšenice bude tak jedna třetina. Takže se sice obilovin urodilo hodně, ale kvalita je horší. To se projeví i v ekonomice. Vypadá to, že krmné pšenice bude nadbytek a dobrá kvalitní potravina v naší oblasti moc nebude. Obzvláště po deštích z minulého týdne. Začátkem srpna spadlo asi 70 mm srážek, čímž se kvalita začala snižovat, a teď po 30 mm z minulého týdne se to ještě zhoršilo,“ říká Jaroslav Mikoláš.

Oproti loňskému roku poklesla výkupní cena u obilovin o zhruba 1 800 korun za tunu a u řepek o více než 3 000 korun za tunu. Ceny jsou horší o třicet procent, ovšem výnosy, které jsou zhruba o dvacet procent vyšší než loni, by měly propad vyrovnat.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.