Foto

Alena Jerijová a Ella Zimmermannová jako doktor a rusalka.

Několikrát denně a několik dnů v týdnu hrály děti dětem

Janek s Doktorskou pohádkou

RAKOVNÍK. Velkou doktorskou pohádku Karla Čapka zná asi každý, i když leckdo ji má spojenou především s postavou Dr Voštěpa. To, že je pohádka velmi košatá a že v ní nejde jen o vyléčení Zubejdy, si mohli připomenout ti, kteří během prvního červnového týdne zavítali do klubu DDM v Rakovníku. Právě zde ji hrál divadelní soubor Janek, který funguje při 3. ZŠ.

Pohádku opět s dětmi připravily Julie Kolocová s Janou Veselou. „Letos nám to dokonale vyšlo, začali jsme zkoušet hned na začátku září a šlo to jak po másle. Přitom máme opět nové členy souboru a o dost mladší, než bývalo zvykem. Máme dva deváťáky, několik sedmáků a šesťáků, ale hlavní kádr tvoří páťáci,“ říká Julie Kolocová. Role byly tradičně šity přímo na míru. „Věděli jsme, že potrhlej Vincek musí být Ondra. Jasná byla i role Magiáše, tu dostal druhý deváťák Jirka Froněk. Také mu seděla a zvládl ji úžasně. I role doktorů se nám podařilo rozdělit podle povah dětí. Myslím si, že letos to opravdu klaplo a všem to sedlo,“ pokračuje Julie Kolocová.

Faktem je, že divák se rozhodně nenudil a že všechny děti si se svými rolemi poradily velmi dobře, byť Ondra Škaloud coby Vincek opět vyčníval. Vzhledem k tomu, že je to jeho poslední představení s Jankem, nabízí se otázka, zda bude s herectvím pokračovat. „Příští rok už budu na gymplu a pak to chci zkusit na vysokou hereckou. Určitě chci s herectvím pokračovat, chodím do Tyláku a k tomu mám sem tam nějaký seriál,“ říká. Jirka Froněk byl pro diváka velmi přesvědčivým kouzelníkem, ale on sám se s rolí prý úplně nesžil. „Jsem spokojený s tím, že minimálně mluvím a víc hraju, to mi jde líp.“

V rolích doktorů se objevily Nikol Mašková, Alena Jerijová, Jana Vítová a Viktorka Váňová. Dívky se shodly, že jim role opravdu sedly. Jedné vyhovovalo, že mohla zlobit kouzelníka Magiáše, další pak kvitovala, že hrála vědeckého doktora. „Já jsem byla kladný a trochu naivní doktor, byla jsem ráda, že byl milý a jiný než ostatní,“ říká Alena Jerijová. Dobře se prý hrál i namyšlený doktor Viktorce: „Jen jsem byla hodně nervozní, takže jsem zapomněla nějaké části textu.“ Na téma učení se textům se dívky poměrně rozpovídaly. Z jejich slov vyplynulo, že většina z nich se ho učila až na poslední chvíli. „Když už jsme hráli, bylo to lepší a šlo to do hlavy samo. Je lepší si to zažívat na jevišti, než se jen něco biflovat. Ale je fakt, že někdy si paní učitelka Kolocová rvala vlasy, protože jsme text vůbec neuměli. V pátém jsme všichni doktoři na scéně a máme takové kratší úryvky, ale nikdy nevíme, jak jdeme po sobě,“ říká Viktorka Váňová.

Vcelku spokojení byli se svými postavami i ostatní účinkující, i když někteří by si – kdyby měli tu možnost – vybrali jinou postavu. Někteří sice byli trochu nervozní, protože před publikem vystupovali poprvé, ale obecně převládala spokojenost. A kdo se představil v dalších rolích? Vodník – Žofie Zrubcová, Rusalka – Ella Zimmermannová, Sultán – Náťa Klímová, Lustig – Majda Šváchová, Hejkal a rádce sultána – Sam Týče, Drvoštěp – Jéňa Kůsa.

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.